Akcja Eski

Wybieramy najlepsze łódzkie murale. Oddawajcie swoje głosy!

2024-06-14 8:39

Jesteśmy coraz bliżej stworzenia rankingu łódzkich murali. Zebraliśmy wasze i nasze typy, podpytaliśmy znanych łodzian o zdanie. Teraz przyszedł czas na głosowanie. Oddawajcie swoje głosy na najlepsze ścienne malunki w mieście.

Wybieramy najlepsze łódzkie murale

Przechodzimy do kolejnego etapu naszej zabawy. Tym, którzy dopiero dołączyli należą się wyjaśnienia. Uznaliśmy, że skoro Łódź jest największą w kraju galerią murali, to potrzebuje rankingu, który ułatwi uliczne wędrówki po mieście. Zapragnęliśmy stworzyć zestawienie największych perełek malarstwa ściennego. Najpierw wytypowaliśmy naszych faworytów, potem zbieraliśmy wasze typy. O zdanie zapytaliśmy także znanych łodzian. O swoich ulubionych muralach opowiedział nam Marcin Józefaciuk.

- Nawet na moim profilu facebookowym nietrudno zauważyć, że jednym z moich ulubionych murali jest ten przy Piotrkowskiej 152, w okolicach Centralu. Mam zdjęcie na jego tle. Ten mural jest piękny i zawiera wszystko, czym jest Łódź. Pokazuj też, że miasto wiele przeszło i zmierza ku przyszłości. Drugi mural, który robi na mnie wielkie wrażenie, to "Wiedźmin". Tutaj uruchamia się moje ADHD, czyli zupełnie inne spojrzenie na przestrzeń, na urbanistykę. Ten mural porusza się razem z osobą patrzącą, to robi na mnie gigantyczne wrażenie – zdradza nam poseł i najbardziej znany łódzki nauczyciel.

W naszej zabawie wzięli też udział Krzysztof Skiba i jego żona, Karolina.

- Zdecydowanie mural Artura Rubinsteina. Myślę, że najbardziej zapada w pamięć. Dlatego, że jest taki kolorowy, pozytywny. Poza tym, to muzyk, wybitny pianista - wytypował lider grupy Big Cyc.

- Ja zdecydowałam się na mural miasta Łodzi, znajdujący się na kamienicy przy Piotrkowskiej 152. Jako ciekawostkę dodam, że przeczytałam ostatnio, że w momencie malowania, był on największym muralem na świecie! I robi ogromne wrażenie! Znajduje się na nim cała Łódź, plac Wolności, stare, specyficzne tramwaje. Mnie, jako lokalnej patriotce zdecydowanie ten mural najbardziej się podoba - powiedziała nam Karolina Skiba.

Było w czym wybierać, w końcu łódzkie budynki zdobi ponad 200 ściennych malunków. Zebraliśmy wszystkie zgłoszenia i uruchamiamy głosowanie.

Sonda
Który łódzki mural zasługuje na miano najlepszego?

Oddawajcie głosy na swoich faworytów. Będziemy je zbierać do 23 czerwca, a następnego dnia ogłosimy wyniki naszej zabawy i przedstawiamy ranking łódzkich murali.

Wszystkie zgłoszone murale znajdziecie w galerii. 

Współpraca: J.M., K.Ba

Odsłonięto mural poświęcony Włodzimierzowi Lubańskiemu