Łódź jest niekwestionowaną stolicą polskiego street artu. Na łódzkich budynkach powstało już ponad 200 murali - nie licząc ściennej polemiki pomiędzy kibicami Widzewa i ŁKS-u - co czyni miasto największą w kraju zewnętrzną galerią sztuki. W Łodzi swoje dzieła stworzyli artyści z całego świata - Eduardo Kobra, Inti, Osgemeos, czy Remed. To tutaj odbywał się Urban Forms Festival, poświęcony tej formie sztuki. I tu powstał mural, który trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. Czy trzeba więcej dowodów potwierdzających, że Łódź jest miastem murali? Uznajmy, że to pytanie retoryczne.
Stolicy polskiego street artu jednak czegoś brakuje - rankingu najlepszych murali, który ułatwi uliczne wędrówki w poszukiwaniu perełek malarstwa ściennego. Pomóżcie nam go stworzyć! Zapraszamy was do wspólnej zabawy. Na początek wytypujmy kandydatów, a następnie w drodze głosowania wybierzemy wspólnie najlepsze łódzkie murale.
Wybierzmy razem najlepsze łódzkie murale. Oto nasze typy!
Nasza redakcja wybrała już pierwszych kandydatów. Uznaliśmy, że w rankingu nie może zabraknąć „Wiedźmina”, czyli muralu przedstawiającego Geralta z Rivii, na którego patrzymy codziennie z okien naszej redakcji. Malowidło ozdobiło trzy ściany wieżowców przy Piotrkowskiej 182, na łódzkim Manhattanie. Łącznie ma prawie dwa tysiące metrów kwadratowych, co czyni je największym w Polsce. Autorem tego wielkoformatowego obrazu jest malarz i autor komiksów, Jakub Rebelka.
Naszym drugim typem jest mural, zdobiący ścianę kamienicy przy ulicy Piotrkowskiej 152, przedstawiający alegorię Łodzi. Autorem projektu jest grupa Design Futura. Obraz powstał w 2001 roku i trafił do Księgi Rekordów Guinnessa jako największy na świecie. Choć tytuł ten został mu odebrany, to naszym zdaniem zasługuje na tę kandydaturę.
Nasze redakcyjne „jury” wybrało także mural Eduardo Kobry, artysty pochodzącego z Brazylii, przedstawiający Artura Rubinsteina. To prawdopodobnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych w mieście. Obraz powstał na ścianie zrewitalizowanej kamienicy przy ulicy Sienkiewicza 18. Przedstawia wybitnego pianistę w zabawnej pozie, otoczonego unikalnym spektrum barw i kształtów.
Nasz ostatni typ to mural bez tytułu, zdobiący ścianę kamienicy przy ul. Kopernika 28. Absolutnie wyjątkowy, ponieważ rzeźbiony za pomocą dłuta i wiertarki. Jego autorem jest portugalski artysta Alexandre Farto, posługujący się pseudonimem Vhils, a dzieło przestawia przypadkowo napotkaną przed niego dziewczynę w centrum Łodzi.
Ranking łódzkich murali. Zgłoś swój pomysł i głosuj!
Teraz chcemy poznać waszych kandydatów na najlepsze murale w Łodzi. Ślijcie nam swoje zgłoszenia. Możecie to zrobić poprzez nasz fanpage na Facebooku Eska Łódź News.
Na Wasze zgłoszenia czekamy do środy, 12 czerwca. Następnie zrobimy głosowanie, a ostateczne wyniki naszej akcji ogłosimy w poniedziałek, 24 czerwca. Stwórzmy wspólnie ranking łódzkich murali