Łódź jest niekwestionowaną stolicą polskiego street artu. Na łódzkich budynkach powstało już ponad 200 murali - nie licząc ściennej polemiki pomiędzy kibicami Widzewa i ŁKS-u - co czyni miasto największą w kraju zewnętrzną galerią sztuki. W Łodzi swoje dzieła stworzyli artyści z całego świata - Eduardo Kobra, Inti, Osgemeos, czy Remed. To tutaj odbywał się Urban Forms Festival, poświęcony tej formie sztuki. I tu powstał mural, który trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. Czy trzeba więcej dowodów potwierdzających, że Łódź jest miastem murali? Uznajmy, że to pytanie retoryczne.
Stolicy polskiego street artu jednak czegoś brakuje - rankingu najlepszych murali, który ułatwi uliczne wędrówki w poszukiwaniu perełek malarstwa ściennego. Pomóżcie nam go stworzyć! Zapraszamy was do wspólnej zabawy. Na początek wytypujmy kandydatów, a następnie w drodze głosowania wybierzemy wspólnie najlepsze łódzkie murale.
Wybierzmy razem najlepsze łódzkie murale. Oto nasze typy!
Nasza redakcja wybrała już pierwszych kandydatów. Uznaliśmy, że w rankingu nie może zabraknąć „Wiedźmina”, czyli muralu przedstawiającego Geralta z Rivii, na którego patrzymy codziennie z okien naszej redakcji. Malowidło ozdobiło trzy ściany wieżowców przy Piotrkowskiej 182, na łódzkim Manhattanie. Łącznie ma prawie dwa tysiące metrów kwadratowych, co czyni je największym w Polsce. Autorem tego wielkoformatowego obrazu jest malarz i autor komiksów, Jakub Rebelka.

i
Naszym drugim typem jest mural, zdobiący ścianę kamienicy przy ulicy Piotrkowskiej 152, przedstawiający alegorię Łodzi. Autorem projektu jest grupa Design Futura. Obraz powstał w 2001 roku i trafił do Księgi Rekordów Guinnessa jako największy na świecie. Choć tytuł ten został mu odebrany, to naszym zdaniem zasługuje na tę kandydaturę.

i
Nasze redakcyjne „jury” wybrało także mural Eduardo Kobry, artysty pochodzącego z Brazylii, przedstawiający Artura Rubinsteina. To prawdopodobnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych w mieście. Obraz powstał na ścianie zrewitalizowanej kamienicy przy ulicy Sienkiewicza 18. Przedstawia wybitnego pianistę w zabawnej pozie, otoczonego unikalnym spektrum barw i kształtów.

i
Nasz ostatni typ to mural bez tytułu, zdobiący ścianę kamienicy przy ul. Kopernika 28. Absolutnie wyjątkowy, ponieważ rzeźbiony za pomocą dłuta i wiertarki. Jego autorem jest portugalski artysta Alexandre Farto, posługujący się pseudonimem Vhils, a dzieło przestawia przypadkowo napotkaną przed niego dziewczynę w centrum Łodzi.

i
Ranking łódzkich murali. Zgłoś swój pomysł i głosuj!
Teraz chcemy poznać waszych kandydatów na najlepsze murale w Łodzi. Ślijcie nam swoje zgłoszenia. Możecie to zrobić poprzez nasz fanpage na Facebooku Eska Łódź News.
Na Wasze zgłoszenia czekamy do środy, 12 czerwca. Następnie zrobimy głosowanie, a ostateczne wyniki naszej akcji ogłosimy w poniedziałek, 24 czerwca. Stwórzmy wspólnie ranking łódzkich murali