wakacje kredytowe

i

Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator

Finanse

Wakacje kredytowe przedłużone do końca 2024 roku? Ustawa czeka na podpis prezydenta

2024-05-06 14:53

Wakacje kredytowe mają zostać przedłużone do końca 2024 roku. W czwartek Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o wsparciu kredytobiorców, zgodnie z którą kredytobiorcy będą mogli skorzystać w tym roku jeszcze czterokrotnie z możliwości wstrzymania opłacania raty kredytowej. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta.

W czwartek (18 kwietnia) Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Wcześniej poprawek nie zgłosiła także senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych.

Teraz ustawa trafi do prezydenta do podpisu. Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 7 dni od daty ogłoszenia noweli.

Dla kogo wakacje kredytowe?

Zgodnie z nowymi przepisami, kredytobiorcy będą mogli skorzystać z możliwości wstrzymania opłacania raty kredytowej dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia. Z tego rozwiązania będą mogły skorzystać osoby, których rata przekroczy 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego, liczonego jako średnia za poprzednie 3 miesiące, albo osoby, które mają na utrzymaniu co najmniej 3 dzieci w dniu złożenia wniosku. Zawieszenie spłaty kredytu w tych okresach będzie przysługiwać, gdy wartość udzielonego kredytu nie będzie przekraczała 1,2 mln zł.

Nowe zasady pomocy dla kredytobiorców

Zmienione mają zostać zasady działania Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Maksymalna pomoc dla kredytobiorców zostanie zwiększona do 3 tys. zł (obecnie 2 tys. zł), a okres pomocy zostanie wydłużony z 36 miesięcy do 40 miesięcy. Pomoc jest udzielana w formie pożyczki, której spłata ma zostać rozłożona na 200 rat (obecnie 144 raty). Łączna wartość pożyczki na spłatę zadłużenia ma wynieść 120 tys. zł. O pomoc z Funduszu będą mogli ubiegać się kredytobiorcy w trudnej sytuacji finansowej (również kredytobiorcy walutowi), u których rata przekracza 40 proc. dochodu gospodarstwa domowego (obecnie wskaźnik ten wynosi 50 proc.) Poza tym ze wsparcia będzie można skorzystać, jeżeli miesięczny dochód gospodarstwa domowego, pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego, nie będzie przekraczał 2,5-krotności kryteriów, które określone są w ustawie o pomocy społecznej.

Koszty wakacji kredytowych

Przedłużenie wakacji kredytowych będzie oznaczało dla budżetu państwa utratę 625 mln zł z podatku CIT, który nie będzie zapłacony przez banki. Według wyliczeń resortu wakacje mają kosztować banki 4,7 mld zł. W poprzednich latach ten koszt wyniósł powyżej 15 mld zł.

Sonda
Uważasz, że wakacje kredytowe to przydatna opcja?
A. SOBOŃ: WAKACJE KREDYTOWE MOGĄ BYĆ KONTYNUOWANE