Czym są dynamiczne ceny prądu?

i

Autor: pixabay

Prąd

Polacy otrzymują pisma z elektrowni. Czy warto przejść na dynamiczne ceny prądu

2024-06-19 14:22

Od sierpnia Polacy będą mogli podpisywać umowy na dostawę energii z tzw. cenami dynamicznymi. Nowe taryfy mają wpłynąć korzystnie na domowe budżety, ale nie wszyscy odbiorcy energii będą mogli od razu z nich skorzystać. Sprawdź, czym są taryfy dynamiczne i dla kogo takie rozwiązanie będzie korzystne.

Dynamiczne taryfy za prąd. Jak to działa?

W sierpniu wejdą w życie nowe przepisy, która dadzą Polakom możliwość zawierania umów na dostawę energii z tzw. taryfami dynamicznymi.

Obecnie odbiorcy mają możliwość wyboru pomiędzy dwiema taryfami – G11 i G12. Pierwsza gwarantuje stałe ceny prądu, niezależnie od pory dnia, zaś druga wprowadza dwie stawki, uzależnione od godzin poboru energii. W godzinach szczytu cena za prąd jest wyższa, a poza nimi niższa. Należy jednak pamiętać, że ceny w obu taryfach są wyliczone na podstawie prognoz.

Po zmianie przepisów pojawi się kolejna taryfa, zgodnie z którą ceny będą się zmieniać w zależności od notowań na giełdzie energii. Ceny będzie można sprawdzać na stronach internetowych dostawców, a także na stronie Towarowej Giełdy Energii. Natomiast w przyszłym roku ma zostać uruchomiony Centralny System Informacji Rynku Energi, która da odbiorcom możliwości sprawdzania aktualnych cen w jednym miejscu. Spółki energetyczne już rozsyłają do Polaków pisma, informujące o możliwości zmiany taryfy.

Czy warto przejść na dynamiczne ceny prądu?

Jak podkreślają eksperci, nowe taryfy mogą być korzystne dla Polaków, ale pod kilkoma warunkami.

- Taryfa dynamiczna jest dobrym produktem, ale dla kogoś, kto rozumie rynek i umie zarządzać swoim zużyciem energii. Taka taryfa może przynieść korzyść w sytuacji, kiedy pojawiają się tzw. ceny ujemne, co oznacza, że odbiorca zostanie wynagrodzony za to, że zużyje energię w określonym czasie - tłumaczył Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki w rozmowie z WNP.

Z drugiej jednak strony, kiedy ceny będą wysokie, odbiorca będzie musiał ograniczyć zużycie, a nie zawsze będzie mógł sobie na to pozwolić.

Kto będzie mógł skorzystać z dynamicznych cen prądu?

Przejście na nową taryfę będzie dobrowolne. Każdy odbiorca będzie mógł zdecydować, która forma rozliczania się za prąd odpowiada mu najbardziej. Warto jednak wiedzieć, że z nowej taryfy będą mogli skorzystać odbiorcy, którzy posiadają liczniki zdalnego odczytu. Obecnie w całej Polsce trwa wymiana przestarzałych liczników na nowe.

To najwięksi pożeracze prądu! Sprawdź, które urządzenia pobierają najwięcej prądu w domu

Sonda
Czy zamierzasz skorzystać z taryfy dynamicznej?

To najwięksi pożeracze prądu! Sprawdź, które urządzenia pobierają najwięcej prądu w domu

Niepełnosprawny znów ma prąd