Łódź

Trwa budowa tunelu pod Łodzią. W tym tygodniu „Faustyna” przejdzie pod al. Włókniarzy

2024-06-17 10:27

Pod Łodzią powstaje tunel średnicowy, który połączy dworzec Łódź Fabryczna z dworcami Łódź Kaliska i Łódź Żabieniec. W tym tygodniu tarcza drążąca tunel od dworca Łódź Żabieniec do stacji Łódź Koziny, przejdzie pod al. Włókniarzy.

Trwa budowa tunelu średnicowego pod Łodzią. Pociągi wjadą do tunelu w pobliżu dworca Łódź Fabryczna, miną 3 podziemne przystanki (Śródmieście, Polesie i Koziny) i od stacji Łódź Kaliska rozjadą się w dwóch kierunkach - na dworzec Łódź Żabieniec lub Łódź Kaliską. W każdym z tych kierunku powstaną po dwa jednotorowe tunele o średnicy 8,5 m.

Do tej pory tarcza TBM „Faustyna” wydrążyła tunel od strony dworca Łódź Kaliska na Koziny, a następnie została skierowana na dworzec Łódź Żabieniec, z którego teraz wraca wiercąc trzeci tunel. W tym tygodniu tarcza drążąca tunel przejdzie pod al. Włókniarzy. Kolejarze poinformowali, że tym razem przejście maszyny nie spowoduje utrudnień. Grunt i droga mają być przez cały czas monitorowane, aby zapewnić odpowiednią realizację prac.

Tarcza TBM „Faustyna” przejdzie pod al. Włókniarzy jeszcze raz, gdy będzie realizowana ostatnia nitka do dworca Łódź Kaliska.

Termin zakończenia budowy tunelu, a co za tym idzie, rozpoczęcie testów i odbiorów zaplanowano na czerwiec 2026 r. Uruchomienie pociągów planowane jest na rozkład jazdy od grudnia 2026 roku.

Gdzie znajdują się te atrakcje? Tylko prawdziwy łodzianin zdobędzie 10/10 [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Łódzkie ZOO
Chciał wepchnąć 17-latka pod metro. Mamy przerażające nagranie