To najbardziej znane osiedle studenckie w Łodzi. Jaka jest jego historia?

2025-07-08 10:45

Lumumbowo to kultowe osiedle studenckie w Łodzi, znane z bogatej historii, murali i niezapomnianej atmosfery, znajdujące się w pobliżu Uniwersytetu Łódzkiego. Co kryje się za tą potoczną nazwą i dlaczego to miejsce jest tak ważne dla studentów z całej Polski? Wyjaśniamy!

Lumumbowo

i

Autor: Wikipedia

Lumumbowo. Skąd wzięła się nazwa osiedla studenckiego?

Lumumbowo to potoczna nazwa osiedla studenckiego w Łodzi, które rozciąga się wzdłuż ulicy Patrice'a Lumumby. To tutaj bije serce studenckiego życia w mieście, a na osiedlu mieszczą się akademiki Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Łódzkiej. Osiedle otaczają ulice: Strajku Łódzkich Studentów 1981 roku oraz Styrska.

Osiedle Lumumbowo ma bogatą historię, sięgającą lat 50. XX wieku. Pierwsze akademiki, takie jak "Tygrys" (1951), "Balbina" (1952), "Medyk" i "Synapsa" (1953), stanowiły zalążek dzisiejszego osiedla.Ciekawostką jest fakt, że dzisiejsza ulica Patrice'a Lumumby na przestrzeni lat nosiła różne nazwy: Dolne Stoki przed I wojną światową, Wulfilastrasse w czasie okupacji niemieckiej, a następnie Bystrzycka.

Dopiero później przyjęła nazwę upamiętniającą Patrice'a Lumumbę - kongijskiego urzędnik, działacza i polityka, który był pierwszy premier Demokratycznej Republiki Konga. Mężczyzna pośmiertnie uznany został za bohatera narodowego, zginął rozstrzelany przez grupę żołnierzy pod nadzorem belgijskiego oficera.

Lumumbowo to centrum studenckiego życia kulturalnego

Osiedla od początku istnienia było centrum studenckiego życia kulturalnego. W latach 80. Jerzy Czubak organizował tu niezależny festiwal Lodzstock.

Ponadto,  1 marca 1988 roku w klubie "Balbina" odbył się pierwszy koncert zespołu Big Cyc, co zostało upamiętnione specjalną tablicą w 1998 roku. Z resztą, sam lider zespołu, Krzysztof Skiba, lata mieszkał na Lumumbowie, o czym wspomina m.in. w swojej książce "Komisariat naszym domem - Pomarańczowa Historia". Warto także wspomnieć, że w 1997 roku w studenckim klubie "Balbina" doszło do spotkania Leszka Millera ze Stefanem Niesiołowskim.

Ale osiedle Lumumbowo posłużyło również jako plan filmowy. W 1991 roku Władysław Pasikowski kręcił tu sceny do swojego debiutu filmowego "Kroll" z Bogusławem Lindą i Cezarym Pazurą.

Dziś Lumumbowo to tętniące życiem osiedle, które łączy tradycję z nowoczesnością. Spacerując po osiedlu, można podziwiać ciekawe murale. Jeden z nich, pełen abstrakcji i kolorów, autorstwa Okudy znajduje się przy ul. Lumumby 12 (X DS UŁ Olimp).

lumumbowo

i

Autor: Wikipedia
Maryla Rodowicz sprzeda swoją luksusową willę? Gwiazda zabrała głos