Na co Polacy wymieniają kopciuchy?

i

Autor: pixabay.com

Czyste Powietrze

Pompy ciepła coraz mniej popularne. Polacy wolą inny zamiennik „kopciuchów”

2024-09-30 13:55

Choć jeszcze do niedawna Polacy masowo wymieniali nieekologiczne źródła ciepła, w tym m.in. piece węglowe, na pompy ciepła, to od pewnego czasu sprzedaż tych urządzeń sukcesywnie spada. Na popularności zyskują natomiast kotły na biomasę. Ponad połowa wszystkich złożonych w lipcu wniosków w ramach programu „Czyste Powietrze” dotyczyła właśnie tych urządzeń.

„Czyste Powietrze” to największy program antysmogowy w Polsce. W ramach programu właściciele domów jednorodzinnych mogą m.in. otrzymać środki na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła. Jeszcze do niedawna Polacy najczęściej wymieniali „kopciuchy” na pompy ciepła. W 2022 roku ponad 60 proc. wniosków w ramach programu „Czyste Powietrze” dotyczyło pomp ciepła, a Polska mogła pochwalić się największym wzrostem sprzedaży tych urządzeń na świecie.

W 2023 roku pompy ciepła zaczęły jednak tracić na popularności, a Polacy coraz częściej zaczęli instalować w swoich domach kotły na biomasę. Ze statystyk programu „Czyste Powietrze” wynika, że już na początku 2024 roku kotły na biomasę zajęły pierwsze miejsce wśród wnioskowanych urządzeń grzewczych. W lipcu 2024 r. udział kotłów na biomasę wśród wszystkich wniosków w ramach programu „Czyste Powietrze” wyniósł rekordowe 53 proc.

Jednocześnie cały czas spada popularność innych źródeł ciepła. W lipcu pompy ciepła pojawiły się jedynie w 25 proc. wniosków, co jest najgorszym wynikiem tych urządzeń od 2021 roku. Udział kotłów gazowych wyniósł natomiast 21 proc.

W lipcu 2024 r. w całej Polsce złożono ponad 20 tys. wniosków o dofinansowanie na wymianę źródła ciepła:

  • 10.902 wnioski na kotły na biomasę
  • 4.850 wniosków na powietrzne pompy ciepła
  • 4.363 wnioski na kotły gazowe kondensacyjne
  • 197 wniosków na pompy ciepła odbierające ciepło z gruntu lub wody
  • 65 wniosków na systemy ogrzewania elektrycznego
  • 32 wnioski na węzły cieplne
  • 10 wniosków na kotły olejowe

Od września 2018 r. w ramach programu „Czyste Powietrze” złożono łącznie już ponad 780 tys. wniosków o wymianę źródeł ciepła. Najwięcej dotyczyło kondensacyjnych kotłów gazowych (34 proc.), a kolejne miejsca zajmują: powietrzne pompy ciepła (30,4 proc.), kotły na biomasę (23,6 proc.), kotły węglowe (7,4 proc.), pompy ciepła gruntowe (3 proc.), systemy ogrzewania elektrycznego (1,3 proc.), węzły cieplne (0,2 proc.), kotły olejowe (0,1 proc.).

Policyjne działania wymierzone w kierowców