Festiwal Audioriver - jeden z największych festiwali muzyki elektronicznej w Europie Środkowo-Wschodniej - od 2024 roku ma odbywać się w Łodzi. Pierwsza łódzka edycja imprezy odbędzie się w dniach 12-14 lipca w parku na Zdrowiu. Decyzja o lokalizacji tak dużego wydarzenia w miejskim parku od początku wzbudzała duże kontrowersje. Wiele osób wyrażało swoje zaniepokojenie faktem, że głośny festiwal zakłóci spokój zwierząt w pobliskim ogrodzie zoologicznym. Nie brakowało też obaw o stan parku po tym, jak przewinie się przez niego kilkadziesiąt tysięcy fanów muzyki.
W końcu zaniepokojeni mieszkańcy postanowili się zebrać i wspólnie zaprotestować przeciwko lokalizacji Festiwalu Audioriver w parku na Zdrowiu. Autorzy petycji, która pojawiła się na portalu change.org, podkreślają, że cieszą się, że tak uznany festiwal zagości w Łodzi, ale domagają się zmiany jego lokalizacji. Jako argumenty za zmianą festiwalu podają trzy powody.
Po pierwsze, przeciwnicy organizacji Festiwalu Audioriver w parku na Zdrowiu, obawiają się, ze organizacja tak dużej imprezy (z kilkoma scenami, zapleczem sanitarnym i gastronomicznym oraz miasteczkiem namiotowym) doprowadzi do dewastacji parku. Niepokoi ich także wpływ głośnej muzyki na zwierzęta żyjące w parku oraz w pobliskim zoo.
Polecany artykuł:
Za niewłaściwe uznają też organizowanie imprezy rozrywkowej w okolicach Pomnika Czynu Rewolucyjnego oraz Wzgórza Niepodległości, gdzie leżą szczątki ofiar Rewolucji 1905 roku oraz walk niepodległościowych. Autorzy petycji zwracają jednocześnie uwagę, że przy podejmowaniu decyzji o lokalizacji komercyjnego festiwalu nie uwzględniono głosu łodzian oraz ekspertów od ochrony środowiska.
„Nie wyrażamy zgody na zamknięcie sporej części parku na ponad dwa tygodnie i ograniczenie możliwości korzystania z parku dla mieszkanek i mieszkańców Łodzi. Park na Zdrowiu jest zbyt cenny przyrodniczo, historycznie i społecznie, aby oddawać go do dyspozycji wyłącznie uczestników biletowanego festiwalu” – czytamy w petycji.
W ciągu pierwszych czterech dni od zamieszczenia petycji na portalu change.org, podpisało ją ponad 2 tys. osób.