Pracodawcy często muszą się mierzyć z odejściem utalentowanych pracowników. W wielu przypadkach decyzja o odejściu jest spowodowana niespełnionymi oczekiwaniami finansowymi, ale nie zawsze. Do tego również dochodzi brak poczucia docenienia. Portal pulshr.pl, zwraca także uwagę na zjawisko tzw. quiet quittersów – osób, które nadal są zatrudnione, ale przez brak motywacji wycofują się z życia firmy.
Jak zatrzymać pracownika?
Portal pulshr.pl powołuje się na badania ARC Rynek i Opinia "Docenianie pracowników 2023”. Według nich aż 86% pracowników uważa, że brak docenienia może być impulsem do zmiany pracy. Docenienie i dobre relacje z przełożonym to drugi najważniejszy czynnik, który może utrzymać pracownika na stanowisku – uważa tak 51% ankietowanych. Pierwszym czynnikiem oczywiście jest podwyżka, o czym mówi 76% pracowników. Na dalszych miejscach są benefity (46%), możliwość rozwijania mocnych stron (26%), awans i większa odpowiedzialność (21%), dostęp do nowoczesnych narzędzi pracy (19%).
Polecany artykuł:
Co zrobić, aby pracownik czuł się doceniony?
Pracodawca powinien dbać o odpowiedni poziom motywacji swoich pracowników. Jest to zależne właśnie od poczucia docenienia. Jak czytamy na eden.pl, najprostszym sposobem na jego wzbudzenie jest zaufanie i przydzielenie większego zakresu odpowiedzialności. Błędem będzie ciągłe kontrolowanie pracownika. Lepiej jest mu dać większą wolność w wykonywaniu zadań. A jeśli wykonuje je dobrze powinno się go pochwalić lub mu podziękować.
Zwiększenie odpowiedzialności nie oznacza zasypywania pracą. A nawet jeśli zwiększy się zakres obowiązków to wynagrodzenie powinno być do niego proporcjonalne.