ZUS  kontroluje czasową niezdolność do pracy. W wykrywaniu oszustw pomoże AI

i

Autor: archiwum,pixabay

ZUS

ZUS kontroluje czasową niezdolność do pracy. W wykrywaniu oszustw pomoże AI

2024-05-06 14:52

ZUS przeprowadził o ponad 7 proc. więcej kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności. W efekcie kwota wstrzymanych zasiłków chorobowych skoczyła o ponad 33 proc. Eksperci zauważają, że ciągle istnieje przyzwolenie społeczne na oszukiwanie ZUS-u. Ostrzegają jednak, że Zakład zacznie wykorzystać sztuczną inteligencji do typowania kontroli i zwiększenia jej skuteczności.

ZUS kontroluje niezdolność do pracy i skraca zasiłki chorobowe

Według danych udostępnionych przez ZUS, w 2023 roku liczba przeprowadzonych kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy wyniosła 461,2 tys. To o 7,3% więcej niż w 2022 roku.

- Przy obecnej skali nadużyć, ZUS ma niejako nieskończony potencjał do tego, by zwiększyć liczbę przeprowadzanych kontroli. Na nieuczciwie pobieranych przez pracowników zwolnieniach najbardziej cierpią najmniejsi polscy przedsiębiorcy. Dla nich każda jedna nieobecność zatrudnionego oznacza duże straty na produkcji, a niekiedy może wiązać się nawet z jej wygaszeniem – komentuje Mikołaj Zając, ekspert rynku pracy z firmy doradczej Conperio.

Efekty większej ilości kontroli już są widoczne. W 2023 roku liczba wydanych zaświadczeń o skróceniu zasiłku chorobowego wyniosła 28,9 tys. To o 21,4 proc. więcej niż w 2022 roku, kiedy stwierdzono 23,8 tys przypadków. Natomiast kwota wstrzymanych zasiłków chorobowych osiągnęła 29,3 mln zł, co stanowi wzrost o 33,2 proc.

W opinii Mikołaja Zająca, duży wpływ wzrost miały kontrole terenowe przeprowadzane na zlecenie przedsiębiorstw przez wyspecjalizowane podmioty. W ubiegłym roku firma Conperio skontrolowała ponad 30 tys. zwolnień chorobowych. Jak przekonuje ekspert, pracownicy są precyzyjnie typowani do kontroli, na podstawie specjalnie opracowanej aplikacji. W 1/3 przypadków stwierdzono różnego typu nadużycia. Osoby przebywające na L4 m.in. wyjeżdżały na wakacje, pracowały dla innych podmiotów czy remontowały mieszkania.

AI pomoże ZUS-owi przy kontrolach

Michał Pajdak z platformy ePsycholodzy.pl przekonuje, że ZUS dysponuje olbrzymim dostępem do danych, w szczególności historycznych, a także zaawansowanym modelem predykcji. Jak podkreśla ekspert, w zasadzie algorytmy mogą pracować na konkretnych jednostkach, porównywać je do populacji, analizować sytuację u pracodawcy, a także śledzić pracę lekarzy. W opinii eksperta, należy spodziewać się wykorzystania sztucznej inteligencji do typowania kontroli i zwiększenia jej skuteczności.

ZOBACZ TEŻ: W Polsce brakuje pracowników. Te zawody są obecnie na wagę złota

Oszuści wyłudzili milion złotych