Jednym z głównych celów powstawania bibliotek jest poszerzanie wiedzy. Oprócz tej pozyskiwanej z książek, w łódzkich bibliotekach odczuje się ją na własnej skórze. Jednym z obszarów zwiększania świadomości ludzi jest ekologia. W ramach działań w tym zakresie powstają „zielone zakątki” przy bibliotekach. Przybierają one formę ogródków, placyków, podwórek czy patio. To doskonałe miejsca, żeby w okolicznościach przyrody zrelaksować się z książką. Już na etapie powstawania zagajników, czytelnicy brali czynny udział w ich tworzeniu.
Jak podaje UMŁ, ostatnio powstały nowe „zielone biblioteki”:
Biblioteka SŁÓWKA - Projekt pełni rolę edukacyjno-integracyjną środowisk młodzieżowych zainteresowanych tematyką ekologii, ogrodnictwa i aktywności społecznej. W ramach projektu na skwerku przy bibliotece powstał ogród społeczny, którym znajdziemy skrzynie z warzywami. Rośnie w nich m.in. rzodkiewka, koper, szpinak, ale także wiele innych roślin, krzewów i kwiatów jest ozdobą tego terenu. Dla dzieci powstała ścieżka sensoryczna, a na niej kamienie, kora, szyszki i piasek. W budowaniu ogródka pomagali okoliczni mieszkańcy i wolontariusze.
Biblioteka TRAF - z niewielkiego trawnika przed biblioteką zrobiono ogródek, który cieszy oko, ale jest także miejscem idealnym np. na sąsiedzki piknik. Ogródek powstał w kilka godzin, a pomagali czytelnicy i okoliczni mieszkańcy. Posadzono kwiaty, krzewy, trawy ozdobne. Wsparcia udzieliła zaprzyjaźniona firma ogrodnicza.
TATARAK - sąsiedzki ogródek na tyłach biblioteki, który wspólnymi siłami z zarośniętego i pozbawionego duszy terenu, zamienił się w uroczy zakątek, w którym można się zrelaksować. Przez cały lipiec trwały prace, a podczas cotygodniowych spotkań sąsiedzkich zbijano drewniane siedziska, szyto poduchy i sadzono rośliny.
SIENKIEWICZA - na podwórku biblioteki przy Sienkiewicza, wraz z czytelnikami i sąsiadami, posadzono piękne rośliny i posiano łąkę kwietną.
ROZGRYWKA - to pierwszy ogród, który powstał przy filii Biblioteki Miejskiej. Jest on stale powiększany i urozmaicany. W każdym sezonie pojawiają się nowe elementy ogrodu, współtworzone przez mieszkańców osiedla. W maju 2020 zaczął powstawać ogródek. Z pomocą czytelników odbyła się akcja ratowania zieleni. W sierpniu 2020 powstał skalniak i pojawiły się meble. W lipcu 2021 stworzono ścieżkę sensoryczną dla dzieci. Natomiast w maju tego roku posadzono tam zioła i warzywa.