Zasiłek pogrzebowy będzie wyższy?

i

Autor: pixabay.com

ZUS

Zasiłek pogrzebowy wzrośnie w 2024 roku. Na jakie pieniądze będzie mogła liczyć rodzina zmarłego?

2024-05-06 7:54

Kwota zasiłku pogrzebowego nie była podnoszona od 12 lat. Wkrótce ma się to zmienić. Rozpoczęcie prac nad podniesieniem wysokości zasiłku zapowiedziała nowa minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Zasiłek pogrzebowy w tej samej kwocie co 12 lat temu

Zasiłek pogrzebowy w wysokości 4 tys. zł przysługuje członkowi rodziny osoby zmarłej, niezależnie od wysokości kosztów pogrzebu. W sytuacji, gdy koszty uroczystości pokryje więcej niż jedna osoba, zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi pomiędzy te osoby, proporcjonalnie do poniesionych wydatków.

O zwrot kosztów pogrzebu może do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wystąpić nie tylko rodzina, ale także każda osoba niespokrewniona czy instytucja, która koszty udokumentuje.

Warto pamiętać, że zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci: osoby mającej ustalone prawo do emerytury lub renty, osoby mającej ustalone prawo do emerytury pomostowej, ubezpieczonego, w tym ubezpieczonego z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego albo zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia, osoby mającej ustalone prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, osoby, która zmarła w okresie pobierania zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia, członka rodziny rencisty i emeryta.

Zasiłek pogrzebowy wzrośnie w 2024 roku

Kwota zasiłku pogrzebowego obowiązuje od 1 marca 2011 roku. Podniesienie wysokości zasiłku było jednym ze sztandarowych punktów programu wyborczego Lewicy, która weszła do koalicyjnego rządu.

Teraz nowa minister rodziny, pracy i polityki społecznej z ramienia Lewicy, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała, że ruszą prace nad podniesieniem świadczenia.

- Renta wdowia - projekt obywatelski już czeka w Sejmie na pierwsze czytanie, zasiłek pogrzebowy czy rozpoczęcie prac nad drugą waloryzacją emerytur, to także są zadania, które stawiamy sobie przed resortem rodziny, pracy i polityki społecznej – podkreśliła nowa minister rodziny, pracy i polityki społecznej podczas Rady Krajowej Lewicy, na której przestawiano ministrów i wiceministrów w rządzie Donalda Tuska.

Przypomnijmy, że projekt ustawy autorstwa Lewicy, zmieniający wysokość zasiłku pogrzebowego, został złożony w Sejmie. Zgodnie z tym projektem świadczenie miałoby być uzależnione od wysokości minimalnej pensji. Pomysł Lewicy zakłada, by zasiłek wypłacany na pokrycie kosztów pogrzebu wynosił 150 proc. pensji minimalnej. Od lipca minimalne wynagrodzenie wzrośnie do 4300 złotych, co oznacza, że po zmianach zasiłek pogrzebowy wzrósłby do 6450 zł.

Zarobki w Polsce. Tyle wynosi średnie wynagrodzenie w największych miastach 

"Pracownica" ZUS oszukała 81-latkę