Zapasy ryżu najniższe w tym stuleciu
Według danych japońskiego ministerstwa rolnictwa, zapasy ryżu w czerwcu wyniosły 1,56 mln ton, co stanowi spadek o 20% w porównaniu z rokiem poprzednim. To jednocześnie najniższy poziom od 1999 roku. Jak podaje The Guardian, powodem niedoboru ryżu jest susza, która dotknęła uprawy w 2023 roku oraz boom turystyczny.
W ciągu ostatniego roku liczba turystów w Japonii wzrosła ponad dwukrotnie. Tylko w pierwszej połowie 2024 roku Kraj Kwitnącej Wiśni odwiedziło 17,78 mln turystów. Przełożyło się to na zwiększone zapotrzebowanie na ryż.
Z szacunków japońskiego ministerstwa wynika, że turyści jedzą dwa posiłki z ryżem dziennie, a zatem ich zapotrzebowanie na ten produkt w ostatnim roku wyniosło 51 tys. ton, czyli 2,7 razy więcej niż rok wcześniej. Popyt na ryż między czerwcem 2023 roku a czerwcem tego roku wyniósł w Japonii 7 mln ton i był to pierwszy wzrost od 10 lat.
W sklepach wprowadzono ograniczenia
Według brytyjskiego dziennika, który powołuje się na japońskie media, cena ryżu w Kraju Kwitnącej Wiśnie jest obecnie najwyższa od 30 lat. Wysokie ceny nie zmniejszyły jednak popytu, więc wiele supermarketów wprowadziło ograniczenia w zakupach. Taka sytuacja utrzyma się z pewnością do września, kiedy na rynek trafi ryż z tegorocznych zbiorów.
The Guardian podaje, że pomimo presji cenowej, japoński rząd nie chce wykorzystywać awaryjnych zapasów, które zostały utworzone w 1993 roku, kiedy niskie plony doprowadziły do krytycznego niedoboru ryżu w kraju.
Jakie dania można przygotować z Jackfruita?