Finanse

Wojna między dyskontami ratuje Polaków przed drożyzną. Na co wydajemy najwięcej?

2024-05-14 10:50

W kwietniu codzienne zakupy w sklepach zdrożały średnio o 2,4 proc. rdr. Najbardziej poszły w górę ceny dodatków spożywczych i słodyczy. Eksperci zwracają uwagę, że dynamika wzrostu cen zaczyna rosnąć, a zakupy podrożałyby mocniej, gdyby nie wojna cenowa między dyskontami.

W kwietniu 2024 r. codzienne zakupy Polaków były droższe średnio o 2,4 proc. niż w kwietniu 2023 r. - wynika z najnowszego raportu „Indeks cen w sklepach detalicznych”, przygotowanego przez UCE RESEARCH i Uniwersytety WSB Merito. Raport powstał na podstawie analizy blisko 66 tys. cen detalicznych z ponad 30 tys. sklepów. W badaniu porównano ceny 100 najczęściej wybieranych przez konsumentów produktów codziennego użytku z kwietnia 2024 roku i kwietnia 2023 roku.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że ogólny wzrost cen był nieco wyższy niż w marcu (2,1 proc.), co może niepokoić, bo widać, że dynamika wzrostu cen zaczyna rosnąć. Ze wstępnego szacunku analityków z UCE RESEARCH wynika, że na początku kwietnia w sklepach było drożej średnio o 3,5 proc. rdr. Dokładnie w połowie miesiąca było to 3,2 proc. rdr. Natomiast finalnie miesiąc zakończył się wartością 2,4 proc. rdr. Na podstawie szczegółowej analizy cen w dyskontach, eksperci stwierdzili, że wyhamowanie podwyżek mogło mieć związek z wojną cenową między dyskontami.

Dr inż. Anna Motylska-Kuźma z Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW podkreśla, że wyhamowanie tendencji wzrostowej w drugiej połowie kwietnia było efektem obniżenia cen, podniesionych zaraz po powrocie stawki VAT. Działania te były związane z reakcją całego rynku na zachowania dyskontów, które od początku deklarowały, że ich produkty nie zdrożeją o stawkę VAT.

- Zamiast szoku cenowego, proces podwyżek został rozłożony w czasie. Przez to jest łatwiejszy do zaakceptowania przez klientów. Może też powodować finalnie wzrost znacznie większy niż o przywróconą stawkę VAT - przewiduje dr inż. Motylska-Kuźma. - Do tego na bliskim horyzoncie mamy jeszcze podwyżkę cen prądu i gazu. One z pewnością mocno wpłyną na koszty codziennych zakupów.

W kwietniu na 17 monitorowanych kategorii 2 grupy towarów zdrożały dwucyfrowo, 10 wykazało jednocyfrowy wzrost, a 5 kategorii potaniało. Kolejny miesiąc z rzędu najbardziej podrożały dodatki spożywcze (ketchupy, majonezy, musztardy i przyprawy).

TOP 5 produktów, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy zdrożały najbardziej, znajdziecie w poniższej galerii:

- W kwietniu ceny wielu produktów rosły rdr. w podobnym zakresie, jak w I kw. br. Sam fakt, iż w porównaniu z marcem przybyło dwucyfrowych podwyżek, należy wiązać z przywróceniem 5% stawki na wybrane art. żywnościowe – ocenia dr Robert Orpych z Uniwersytetu WSB Merito.

Młodzi mężczyźni po zdewastowaniu bloku bezwstydnie prężyli muskuły do kamery