Od kilku lat rodzice mają prawo do jednorazowego wsparcia finansowego dla dzieci rozpoczynających nowy rok szkolny. Mowa o rządowym programie „Dobry Start”, w ramach którego można otrzymać 300 złotych na szkolną wyprawkę. Świadczenie przysługuje raz w roku na uczniów od 7. do 20. roku życia, a jeśli mają orzeczoną niepełnosprawność - do ukończenia 24. roku życia. Rodzice otrzymają pieniądze bez względu na dochód. Muszą jednak złożyć wniosek w ZUS w terminie od 1 lipca do 30 listopada. To właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca środki.
Nowe 400 plus na dziecko. Jak dostać więcej pieniędzy na wyprawkę?
Nie wszyscy jednak wiedzą, że oprócz 300 złotych, można otrzymać jeszcze dodatkowe 100 złotych z tytułu rozpoczęcia nowego roku szkolnego. W tym przypadku środki przysługują rodzinom, które mają prawo do zasiłku rodzinnego. Co więcej, środki są przyznawane także dzieciom uczącym się w zerówkach, a nie tak jak w przypadku programy Dobry start – od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Żeby otrzymać nie 300, a 400 złotych na dziecko, trzeba złożyć dodatkowy wniosek. W przypadku dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego obowiązuje inne termin. Dokumenty trzeba złożyć do 31 października, czyli do zakończenia okresu zasiłkowego.
- Wniosek o wypłatę dodatku składa się do dnia zakończenia okresu zasiłkowego, w którym rozpoczęto rok szkolny albo roczne przygotowanie przedszkolne. Wniosek złożony po terminie organ właściwy pozostawia bez rozpoznania – podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Tych imion nie można nadać dzieciom w Polsce. Na liście m.in. Wiedźmin czy... Nutella