Wirus Zachodniego Nilu w Europie
15 osób, u których stwierdzono zakażenie wirusem Zachodniego Nilu, trafiło do szpitala w Padwie we Włoszech.
- Niektórzy z pacjentów są stosunkowo młodzi, mają około 50-60 lat. Pozostali to ludzie starsi, poważnie dotknięci tym wirusem, który w tym roku wydaje się szczególnie agresywny - stwierdził dyrektor szpitala uniwersyteckiego Giuseppe Dal Ben, cytowany przez Ansę.
10 osób z 15 hospitalizowanych przebywa na oddziale intensywnej terapii.
Jak zaznaczają eksperci, obecnie mówi się o szczytowym momencie aktywności wirusa Zachodniego Nilu, dlatego należy stosować środki ochrony, by nie dopuścić do dalszego szerzenia się choroby.
- Przede wszystkim chodzi o preparaty przeciwko komarom, unikanie przebywania w miejscach w pobliżu akwenów, noszenie ubrań z długim rękawem - radzą eksperci.
Włoski Instytut Służby Zdrowia poinformował, że od początku czerwca tego roku zanotowano w kraju 230 przypadków zakażeń wirusem Zachodniego Nilu i 13 zgonów.
Wcześniej dwa przypadki zachorowania potwierdzono także w Nowym Jorku - na Brooklynie oraz w Queens. Od początku roku w Stanach Zjednoczonych wykryto 54 przypadki zakażenia tym wirusem, z czego cztery osoby zmarły.
Polecany artykuł:
Wirus Zachodniego Nilu - co to takiego?
Wirus Zachodniego Nilu (WNV) jest wirusem RNA, należącym do rodziny Flaviviridae. Obecnie jest najszerzej rozpowszechnionym flawiwirusem na świecie. Wektorem wirusa są komary z gatunków Culex, a jego rezerwuarem — ptaki zamieszkujące tereny wilgotne. Innymi słowy, wirus jest przenoszony z ptaków na ludzi za sprawą komarów.
Warto wiedzieć, że komary należące do gatunku Culex występują także w Polsce. A warunki sprzyjające do szerzenia się infekcji to ulewne deszcze i wzrost wilgotności powietrza.
Objawy zakażenia wirusem Zachodniego Nilu
U większości pacjentów zakażenie wirusem Zachodniego Nilu przebiega bezobjawowo. Jednakże u 20-40 proc. chorych występują objawy chorobowe. Najczęściej u tych pacjentów rozwija się tzw. gorączka Zachodniego Nilu - pojawia się nagle i gwałtownie rośnie, a towarzyszą jej takie objawy jak:
- ból głowy,
- złe samopoczucie,
- ból pleców i mięśni,
- nudności,
- wymioty,
- biegunka,
- ból brzucha.
Typowym objawem WNV jest także wysypka odropodobna lub grudkowa, która utrzymuje się nie dłużej niż tydzień.
Jednakże zakażenie wirusem Zachodniego Nilu może przybrać bardzo ciężką postać - choroby neuroinwazyjnej, która prowadzić może do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu, paraliżu wiotkiego.
Warto wiedzieć, że na chorobę nie ma lekarstwa. Chorzy są leczeni jedynie objawowo.