Od września wchodzą emerytury stażowe, ale tylko dla jednej grupy zawodowej

i

Autor: pixabay,pexels

Emerytury

Wcześniejsza emerytura, ale tylko dla jednej grupy zawodowej. Zmiana już od września

2024-06-03 15:13

Już od września niektóre osoby będą mogły przejść na emeryturę stażową. Świadczenie będzie przysługiwać osobom, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego, ale przepracowały 30 lat. Jak na razie z takiej możliwości będzie mogła skorzystać tylko jedna grupa zawodowa.

Od września wchodzą emerytury stażowe, ale nie dla wszystkich

O wprowadzenie do polskiego prawa emerytur stażowych od lat zabiegają związkowcy. Jest to rozwiązanie umożliwiające osobie ubezpieczonej w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych przejście na emeryturę przed osiągnięciem tzw. ustawowego wieku emerytalnego, który wynosi obecnie 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Warunkiem uzyskania świadczenia jest spełnienie warunku stażowego, czyli najprościej rzecz ujmując - przepracowanie odpowiedniej liczby lat. Aktualnie w Sejmie znajduje się kilka projektów ustaw, wprowadzających wyczekiwane przez Polaków emerytury stażowe. Jeden z projektów już niedługo ma doczekać się realizacji.

Jak podaje dziennik „Fakt” już od września pierwsza grupa zawodowa będzie mogła skorzystać z możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę. Mowa o nauczycielach, ale nie wszystkich. Z możliwości przejścia na emeryturę stażową będą mogły skorzystać osoby, które rozpoczęły pracę przed 1 stycznia 1999 roku i mają udokumentowany okres składkowy, wynoszący co najmniej 30 lat, w tym 20-letni staż nauczycielski. Przepisy przewidują, że nauczycieli będą mogli przechodzić na emerytury stażowe rocznikami. Od września 2024 roku furtka do wcześniejszej emerytury otworzy się dla osób urodzonych przed 1 września 1966 roku. Rok później dla osób urodzonych między 31 sierpnia 1966 r. a 1 września 1969 r., a od września 2026 roku dla urodzonych po 31 sierpnia 1969 roku.

Ile wyniosą emerytury stażowe dla nauczycieli?

Nauczyciele, którzy skorzystają z możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę, muszą się liczyć z tym, że ich świadczenia będą niższe od tych, które otrzymaliby po osiągnięciu wieku emerytalnego. Z wyliczeń przedstawionych przez ministerstwo edukacji wynika, że kobieta, która w wieku 53 lat zdecyduje się przejść na emeryturę, mogłaby liczyć na świadczenie w wysokości 2300 złotych brutto. Emerytura stażowa nie może być jednak niższa od minimalnego świadczenia emerytalnego, które obecnie wynosi 1780 złotych.

W Polsce brakuje pracowników. Te zawody są obecnie na wagę złota

"Głodowe" emerytury polskich gwiazd. Andrzej Seweryn komentuje