Ważne zmiany w przeprowadzaniu kontroli operacyjnych. Chodzi o podsłuchy

i

Autor: pixabay

Prawo

Ważne zmiany w przeprowadzaniu kontroli operacyjnych. Chodzi o podsłuchy

2023-12-01 11:29

Wkrótce wejdą w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli operacyjnych przez służby. Po nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego prokurator krajowy zyska władzę nad podsłuchami.

Zmiany w przeprowadzaniu kontroli operacyjnych

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, Kodeksu postępowania karnego, przepisów o ustroju sądów, a także Prawa o prokuraturze została uchwalona przez Sejm 7 lipca i dotyczy szeregu kwestii i procedur.

Nowe przepisy zmieniają kompetencji Prokuratora Generalnego oraz Prokuratora Krajowego. Zgodnie z nowelą, zakres uprawnień tego drugiego ma się zwiększyć, zaś zawęzić zakres uprawnień Prokuratora Generalnego. Chodzi m.in. o kwestie bezpośredniego wydawania poleceń prokuratorom podległym, a także powoływanie i odwoływanie szefów prokuratur.

"Prokurator Generalny polecenia podległym prokuratorom wydaje za pośrednictwem Prokuratora Krajowego. W szczególnie uzasadnionych wypadkach, z uwagi na dobro postępowania lub prawidłowość funkcjonowania prokuratury, Prokurator Krajowy może zażądać zmiany lub uchylenia skierowanego do niego polecenia" - stanowi nowela.

Prokurator krajowy zyska władzę nad podsłuchami

Inna część nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego odnosi się do przeprowadzania kontroli operacyjnej. Po zmianach Prokurator Krajowy będzie wyrażał zgodę na złożenie wniosku do sądu o przeprowadzenie kontroli operacyjnej przez służby. Jednakże, w przypadkach niecierpiących zwłoki, kontrola będzie mogła być przeprowadzona od razu po złożeniu wniosku do sądu. W przypadku, gdy sąd nie wyrazi zgody, a ma na to 5 dni, podsłuch będzie mógł zbierać informacje do czasu wydania postanowienia sądowego.

Zmiany mają wejść w życie 14 grudnia br.

Zarobki w Polsce. Tyle wynosi średnie wynagrodzenie w największych miastach

Prawomocny wyrok za gwałt na siostrze