Praca zimą. Co mówią przepisy?
Kiedy za oknem mamy minusowe temperatury, pracodawcy powinni zatroszczyć się o zapewnienie odpowiednich warunków pracy swoim pracownikom, co regulują przepisy BHP. Zgodnie z nimi od 1 listopada do 31 marca zmieniają się zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. W skrócie pracodawcy powinni w tym okresie zapewnić swoim pracownikom odpowiednią temperaturę w miejscu pracy, a także - w zależności od wykonywanej pracy - ciepłe napoje oraz ciepłą odzież.
Osoby wykonujące prace biurowe oraz lekkie prace fizyczne powinny mieć zapewnioną temperaturę co najmniej 18 stopni Celsjusza. W przypadku cięższej pracy fizycznej temperatura w miejscu pracy powinna wynosić co najmniej 14 stopni Celsjusza, chyba że nie pozwalają na to warunki technologiczne. Przykładowo, w chłodniach nie sposób spełnić tego warunku, dlatego pracownicy powinni być wyposażeni w odpowiednią odzież. A co z osobami pracującymi na świeżym powietrzu? W tym przypadku temperatura nie zależy od przełożonego, ale powinien on monitorować, w jakich warunkach pracują jego podwładni. Jeśli na zewnątrz jest temperatura poniżej 10 stopni Celsjusza, powinien zagwarantować pracownikom ciepłe ubrania, gorące napoje oraz posiłek.
W tych sytuacjach masz prawo odmówić wykonywania obowiązków
Jeśli powyższe warunki nie będą spełnione, pracownik może odmówić wykonywania obowiązków z zachowaniem pełnego wynagrodzenia. Musi o tym jednak powiadomić swojego przełożonego. Przepisy w tym zakresie reguluje Kodeks pracy.