Z danych opublikowanych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że w 2022 roku krajem o najwyższych kosztach utrzymania wśród państw rozwiniętych był Izrael. Ceny w tym kraju były o 38 proc. wyższe niż średnia dla krajów OECD.
Z oceną tą zgadzają się sami Izraelczycy, dla których, jak przypomina Times of Israel, głównym źródłem zmartwień są właśnie wysokie koszty życia. Zgodnie z ankietą opublikowaną przez Israel Democracy Institute na początku 2023 roku, 2/3 respondentów za najważniejszy problem uważa ceny żywności, ok. połowa pytanych wskazuje koszty mieszkaniowe, a 29 proc. - podatki pośrednie.
Szef Izraelskiego Stowarzyszenia Producentów, Ron Tomer, podkreśla, że Izrael ma szereg problemów strukturalnych, które prowadzą do wyższych cen, niż w pozostałej części świata, a jednym z głównych czynników mają być kursy wymiany walut.
- Ceny mieszkań, wysoka stawka VAT na żywność, brak bezpośredniego wsparcia dla rolnictwa i surowe regulacje powodują wzrost cen - powiedział Ron Tomer. - Izraelski przemysł spożywczy musi być wspierany i promowany wraz z natychmiastową obniżką podatku VAT na produkty spożywcze do poziomu akceptowanego w Europie.
Kolejne miejsca na liście państw, w których są najwyższe koszty utrzymania, zajęły Szwajcaria, Islandia i Stany Zjednoczone. Wśród 38 krajów zrzeszonych w OECD Polska znalazła się na 36. miejscu, przed Kolumbią i Turcją.