To koniec tanich towarów z Azji? Wszystko przez milenialsów i zetki

i

Autor: pexels.com

Świat

To koniec tanich zakupów? Towary z Azji mocno drożeją. Wszystko przez milenialsów i zetki

2023-09-13 15:40

Fabryki w całej Azji walczą o przyciągnięcie młodych pracowników. Ci jednak mają wyższe aspiracje, co w najbliższym czasie przełoży się na znacznie wyższe ceny towarów produkowanych w azjatyckich fabrykach. Odczują to przede wszystkim konsumenci z krajów zachodnich.

To koniec tanich towarów z Azji?

Dla milenialsów i pokolenia Z z Azji praca w fabryce nie jest spełnieniem marzeń. Jak podaje amerykański dziennik "The Wall Street Journal", nadchodzi zmierzch taniej siły roboczej w krajach azjatyckich. Co prawda fabryki w całej Azji walczą o przyciągnięcie młodych pracowników różnymi sposobami.

Producenci podnoszą pensje, obniżają ceny w pracowniczych stołówkach, budują przedszkola dla dzieci pracowników, organizują zajęcia integracyjne etc. To jednak i tak nie przyciąga odpowiedniej liczy pracowników. Szczególnie milenialsi i zetki widzą się na innych stanowiskach pracy. Chcą być influencerami, stylistami, fotografami. Od pracy w fabryce, wolą etat w kawiarni lub w recepcji hotelu. I nie ma się co dziwić, są też lepiej wykształceni od swoich rodziców i dziadków.

Jak podaje amerykański dziennik, problem jest poważny szczególnie w Chinach, gdzie bezrobocie wśród młodzieży w miastach osiągnęło w czerwcu 21%, podczas gdy w fabrykach brakowało siły roboczej. Cześć firm przenosi się do Malezji, Wietnamu czy Indii, ale w tych krajach również pojawiają się trudności ze znalezieniem pracowników. Według danych ONZ płace w wietnamskich fabrykach wzrosły niemal dwukrotnie w ciągu ostatniej dekady. W Chinach o 122%, licząc od 2012 do 2021 roku.

Co to oznacza dla krajów zachodnich? Amerykanie i Europejczycy przyzwyczajeni do tanich ubrań, zabawek i sprzętów RTV będą musieli liczyć się z wyższymi cenami. Już część firm podnosi ceny swoich produktów z uwagi na rosnące koszty.

- Nie ma już miejsca na planecie, które mogłoby dać ci to, czego chcesz – powiedział w rozmowie z The Wall Street Journal Paul Norriss, brytyjski współzałożyciel wietnamskiej fabryki odzieży UnAvailable z siedzibą w Ho Chi Minh City. - Ludzie będą musieli zmienić swoje nawyki konsumenckie, podobnie jak marki.

Defetyzm, bynajmniej, afront. Co drugi Polak nie wie, co znaczą te słowa. A ty?
Pytanie 1 z 12
Wiele osób błędnie używa słowa "bynajmniej". W którym z poniższych przykładów zostało użyte poprawnie?
Bynajmniej
Mr. Polska gwiazdą w Chinach? CZEKI PO 30K EURO :O | Radio Eska na Sun Festiwal