To jedyne takie skrzyżowanie w Polsce. Jest koszmarem kierowców

i

Autor: pixabay, YouTube/@adrianmarkiewicz1417/print screen

Drogi

To jedyne takie skrzyżowanie w Polsce. Mieści się w Łodzi i jest koszmarem kierowców

2024-12-19 20:46

Koszmar kierowców. Skrzyżowanie grozy. To najczęstsze epitety, jakimi określa się słynne ośmioramienne skrzyżowanie na osiedlu Nowosolna w Łodzi. Lata mijają i nic się nie zmienia. To nadal jedno z najbardziej niebezpieczne skrzyżowanie w kraju. Nawet doświadczonym kierowcom trzęsą się nogi, kiedy muszą przez nie przejechać.

Jedyne takie skrzyżowanie w Polsce

Skrzyżowanie na łódzkim Osiedlu Nowosolna z lotu ptaka wygląda jak słońce. Krzyżuje się tu bowiem osiem dróg: Byszewska, Grabińska, Kasprowicza, Pomorska, Jugosłowiańska, Wiączyńska i Brzezińska, będąca drogą przelotową. Każda pod kątem 45 stopniu.

Niech was nie zwiedzie przyjemne skojarzenie. Statystyka kolizji i wypadków w tym miejscu jest zatrważająca. Mieszkańcy łódzkiego osiedla mawiają, że nie ma dnia, żeby na skrzyżowaniu nie doszło choćby do drobnej stłuczki. W ostatnich lat dochodziło tam średnio do jednego śmiertelnego wypadku rocznie.

Nawet doświadczonym kierowcom trzęsą się nogi, kiedy dojeżdżają do skrzyżowania grozy w Nowosolnej. Żeby przejechać pomyślnie, nie wystarczy znajomość przepisów. Trzeba jeszcze mieć sporo szczęścia i wykazać się sprytem. Na samym skrzyżowaniu obowiązuje zasada pierwszeństwa drogi krajowej (trzeba przepuścić kierowców jadących ulicą Brzezińską), a do tego zasada pierwszeństwa z prawej strony. Kierowcy muszą też zwracać uwagę na sygnalizację świetlną przy dwóch przejściach dla pieszych. Żeby wyjechać z drogi podporządkowanej, trzeba odstać swoje albo wykazać się zręcznością. Do tego trzeba mieć oczy dookoła głowy, bo nigdy nie wiadomo, co zrobi niedoświadczony kierowca, który pierwszy raz znalazł się w Nowosolnej.

Łódź Radio ESKA Google News
Autor:

Zabytków z XIX wieku jest więcej

Gwoli ścisłości, w Polsce są dwa skrzyżowania w formie ośmioramiennej gwiazdy. Drugie znajduje się we wsi Pokój na Opolszczyźnie. Oba są zabytkowe, bowiem tego typu rozdroża budowano w XIX wieku. Łódzkie wybudowano w 1806 roku według planu pruskich architektów. W Europie było takich wiele, ale niemal wszystkie zostały przebudowane. Poza dwoma w Polsce, tego typu układ dróg można jeszcze znaleźć we Francji – na przykład na placu de Gaulle’a w Paryżu, gdzie łączy się dwanaście ulic.

Skrzyżowanie w Nowosolnej jest jednak jedyne w swoim rodzaju, bowiem we wsi Pokój wprowadzono ruch okrężny. Jazda po rondzie nie sprawia kierowcom większych trudności. 

Czy koszmar kierowców się skończy?

O przebudowę „słoneczka” mieszkańcy Nowosolnej walczą od lat, ale wpis do ewidencji zabytków skutecznie blokował ich plany. W 2019 roku pojawiła się jednak iskierka nadziei. Wojewódzki konserwator zabytków wyraził opinię, że skrzyżowanie w Nowosolnej będzie mogło zostać wykreślone z listy zabytków, co umożliwiłoby zmiany. Jak na razie planów przebudowy nie ogłoszono, choć w 2019 roku Urząd Miasta Łodzi przedstawił projekt graficzny ronda i poinformował o wpisaniu inwestycji do Planu dla Osiedli. 

We wrześniu Urząd Miasta Łodzi rozpoczął jednak remont ulicy Brzezińskiej na odcinku od rynku w Nowosolnej do wjazdu na autostradę A1. 

Mieszkańcy osiedla od lat zabiegają także o budowę obwodnicy. Choć władze Łodzi przedstawiły w kwietniu koncepcję projektową, inwestycja została wykreślona z budżetu miasta na 2025 rok. Nie znalazła się także w Wieloletniej Prognozie Finansowej 2025-2050.  

Jak dobrze znasz mapę Łodzi? Sprawdź, czy rozpoznasz zaznaczoną ulicę [QUIZ]
Pytanie 1 z 8
Która to ulica?
quizlodz
To skrzyżowanie to koszmar pieszych. Kiedy to się zmieni?