Łódź

Tego jeszcze w Łodzi nie było! W łódzkim zoo urodził się hipopotam

2024-06-13 12:37

Po raz pierwszy w historii w łódzkim zoo urodził się hipopotam. Maluch przyszedł na świat pod koniec maja, a jego płeć nie jest jeszcze znana. Mały hipopotam oswaja się na razie z nowym otoczeniem.

Pod koniec maja w łódzkim ogrodzie zoologicznym przyszedł na świat hipopotam karłowaty. To pierwsze narodziny hipopotama w historii łódzkiego zoo.

- Rodzicami malucha są Jamina i Jabari - mówi Paulina Klimas-Stasiak z Orientarium ZOO Łódź. - Oba hipopotamy mają po 7 lat. Jabari przyjechał do łódzkiego ogrodu w 2019 roku, Jamina dołączyła do niego rok później. Ich relacje były bardzo zmienne. Raz się lubili, innym razem mieli ciche dni. W ostatnim czasie jednak chętnie przebywali w swoim towarzystwie. Nie próżnowali. Pod koniec maja przyszedł na świat owoc ich miłości.

Na razie nie jest jeszcze znana płeć małego hipopotama. Maluch oswaja się obecnie z nowym otoczeniem i przebywa głównie na zapleczu hodowlanym w towarzystwie swoich rodziców.

Hodowlę hipopotamów karłowatych łódzki ogród zoologiczny rozpoczął w 2019 roku. Wcześniej w zoo mieszkały hipopotamy nilowe. Aktualnie w łódzkim ogrodzie mieszkają 3 hipopotamy karłowate, które mają do dyspozycji wybieg wewnętrzny oraz przestronny wybieg zewnętrzny.

W środowisku naturalnym hipopotamy karłowate występuje w lasach deszczowych i bagnach zachodniej Afryki. Prowadzą wodno-lądowy, z reguły samotniczy tryb życia. Żywią się m.in. paprotnikami, roślinami dwuliściennymi, trawami i leśnymi owocami. Szacuje się, że na wolności żyje mniej niż 3 tys. osobników tego gatunku.

Samojed, a może border colie? Czy rozpoznasz te psy? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Jak się nazywa ten pies?
Samojed
Nowi mieszkańcy Orientarium Zoo Łódź