Te roczniki mogą otrzymywać emeryturę mieszaną. Sprawdź, czy jesteś w tej grupie

i

Autor: Pixabay.com

emerytura

Te roczniki mogą otrzymywać emeryturę mieszaną. Sprawdź, czy jesteś w tej grupie

2024-06-27 15:22

Zastanawiasz się jaki masz rodzaj emerytury? Pewnej grupie osób przysługuje emerytura mieszana. Ta jednak też różni się w zależności od pewnych czynników. Sprawdź, jakie warunki trzeba było spełnić, aby ją otrzymać.

Po wielu latach ciężkiej pracy należy się emerytura. Jednak, w zależności od wielu czynników może ona mieć różny charakter. Są osoby, które otrzymują emerytury mieszane. Jednak, jest to dosyć wąskie grono. Mogą to być jedynie osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku, które wiek emerytalny osiągnęły między 2009 a 2014 rokiem.

Emerytura mieszana

Emerytura mieszana była ustalana jednocześnie według starych i nowych zasad, o czym pisze gazetaprawna.pl. Udział emerytury według starych i nowych zasad różnił się w zależności od roku kiedy ją przyznano:

  • W 2009 r. według starych starych zasad stanowiła 80% całości, a według nowych 20%,
  • W 2010 r. według starych zasad – 70%, a według nowych 30%,
  • W 2011 r. według starych zasad - 55%, a według nowych 45%,
  • W 2012 r. według starych zasad – 35%, a według nowych 65%,
  • W 2013 i 2014 r. według starych zasad – 20%, a według nowych 80%.

Portal gazetaprawna.pl wspomina także o tym jakie warunki należało spełnić, aby otrzymać emeryturę mieszaną. Był to wcześniej wspomniany wiek emerytalny osiągnięty w odpowiednim roku. Dodatkowo, osoby nie mogły być członkami żadnego funduszu emerytalnego, a jeśli były to musiały zgłosić wniosek o przekazanie środków z niego na dochody budżetu państwa za pośrednictwem ZUS-u. Także nie można było pobierać wcześniejszej emerytury przyznanej na dotychczasowych zasadach.

Osoba, która właśnie w latach 2009-2014 osiągnęła odpowiedni wiek i ubiegała się o emeryturę, mogła wskazać we wniosku o wyliczenie najbardziej korzystnego wariantu. Ponieważ mogła być ustalana w sposób mieszany lub kapitałowy. Jak podaje gazetaprawna.pl, mieszana była korzystniejsza dla osób mniej zarabiających.

Te miasta zamieszkuje najmniej osób. Niektóre wsie mają większą liczbę mieszkańców!

Dziecko wypadło z okna zmarło w szpitalu
Listen on Spreaker.