Olimpiada

Te kraje wywalczyły najwięcej medali w przeliczeniu na mieszkańców. Polska wypada jeszcze słabiej

2024-08-14 11:43

Gdyby w klasyfikacji medalowej brano pod uwagę ilość medali przypadających na mieszkańców danego państwa, lista zwycięzców wyglądałaby zupełnie inaczej. Postanowiliśmy stworzyć takie zestawienie. Różnice w populacji przypadającej na jeden medal są ogromne. W tym rankingu Polska wypada jeszcze gorzej niż w oficjalnej klasyfikacji medalowej.

Te kraje wywalczyły najwięcej medali w przeliczeniu na mieszkańców

Zakończyły się Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Były wielkie nadzieje, że Polska wywalczy więcej medali niż w czasie poprzedniej olimpiady w Tokio. Ostatecznie w Paryżu zdobyliśmy 10 medali, w tym jeden złoty, co dało naszej reprezentacji 42. miejsce w klasyfikacji medalowej. Cztery lata temu polskim sportowcom udało się wywalczyć 14 krążków, w tym 4 z najcenniejszego kruszcu. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wyglądałaby klasyfikacja, gdyby przeliczyć ilość medali na liczbę mieszkańców danego państwa.

Jesteście ciekawi, które państwa są liderami pod względem ilości mistrzów olimpijskich w przeliczeniu na mieszkańców? W naszej galerii przedstawiamy TOP 10 zwycięskich krajów.

Polska wypada jeszcze gorzej

Polska w tym zestawieniu wypada znacznie słabiej niż w oficjalnej klasyfikacji. Zajmujemy 59. miejsce. Jeden medal przypada na 3 758 200 osób. Co ciekawe, Stany Zjednoczone w tym zestawieniu zajęłyby dopiero 47. miejsce. Imponująca liczba 126 medali, ale przy populacji wynoszącej 335 893 238, daje jeden medal na 2 665 819 mieszkańców. Jeszcze gorzej wypadają Chiny, które zajęłyby 75. miejsce. Państwo Środka zdobyło 91. medali, czyli jeden krążek na 15 490 879 osób.

Ostatnie miejsce w tej klasyfikacji zajęły Indie, które zdobyły zaledwie 6 medali. Biorąc pod uwagę tak liczną populację, wynoszącą prawie 1,5 mld osób, jeden medal przypadł na 234 151 666 osób.

Igrzyska olimpijskie 2024. To nasi najlepsi reprezentanci. Sprawdź, jak dobrze znasz polskich medalistów [QUIZ]

Pytanie 1 z 9
Oprócz złotego medalu Aleksandra Mirosław miała jeszcze jedno wyjątkowe osiągnięcie podczas tych Igrzysk. Jakie?