Obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt i ich opiekunów. Święto jest niezwykle ważne dla Łodzi. To tutaj znajduje się jeden z większych i nowocześniejszych kompleksów prezentujących zróżnicowaną faunę i florę w Europie - Orientarium ZOO Łódź.
Misją ogrodów zoologicznych jest ratowanie gatunków zagrożonych wyginięciem i stworzenie warunków, w których będą czuć się swobodnie.
- Na naszych oczach wymierają kolejne gatunki. To w głównej mierze wina działalności człowieka. Nie możemy i nie chcemy na to patrzeć bezczynnie. W naszym ogrodzie żyją gatunki krytycznie zagrożone, między innymi orangutany sumatrzańskie. Staramy się zapewnić im jak najlepsze warunki, stąd projekt Orientarium, który daje nam dużo większe możliwości. Dzięki temu możemy przyczynić się do przetrwania tych zwierząt w naturze – podkreśla Tomasz Jóźwik z Orientarium ZOO Łódź.
Nie można zapomnieć o opiekunach. To dzięki nich możemy oglądać zwierzaki w tak dobrej formie. Również oni mają dzisiaj swoje święto.
– Praca opiekuna wymaga wielu umiejętności. Tworzymy zabawki dla zwierząt, zmieniamy wystrój na ich wybiegach. Jesteśmy prywatnymi kucharzami naszych podopiecznych. Codziennie przygotowujemy dla nich odpowiednią dawkę pokarmową. Dbamy, by na wybiegach i w sypialniach było czysto. Bywamy ogrodnikami i podlewamy rośliny rosnące w ich rezydencjach. Jesteśmy także pielęgniarzami i gdy trzeba podajemy naszym podopiecznym leki. Wszyscy posiadacze psów czy kotów wiedzą, jak trudno przemycić tabletkę pupilowi. Wyobraźcie sobie, że taką samą trzeba podać na przykład lwu. Każdego dnia doglądamy naszych zwierząt i prowadzimy obserwacje. Do naszych obowiązków należy również trening medyczny, który ułatwia nam obsługę i współpracę. Dzięki temu my jesteśmy bezpieczni, a zwierzaki czują się komfortowo – zdradza Paweł Ciesielski, opiekun zwierząt.
W łódzkim ogrodzie pracuje kilkudziesięciu opiekunów, którzy mają pod swoimi skrzydłami ponad 550 gatunków zwierząt.
Polecany artykuł:
Światowy Dzień Zwierząt w Orientarium ZOO Łódź. Jak pomóc?
Orientarium ZOO Łódź chroni gatunki wymierające nie tylko poprzez ich hodowlę, ale włącza się także do ich czynnej ochrony w środowisku naturalnym. Każdy gość łódzkiego kompleksu może pomóc – wystarczy skorzystać z możliwości dobrowolnej dopłaty do biletu wstępu w kwocie 1 złoty od osoby. Zebrane w ten sposób fundusze są regularnie przekazywane na rzecz organizacji ratujących zagrożone gatunki w przyrodzie:
Red Panda Network (RPN) – organizacji zajmującej się badaniami i monitoringiem dzikich populacji pandy małej oraz prowadzącej szereg projektów dedykowanych ratowaniu tych zwierząt w naturze (np. zakup sieci antykłusowniczych czy zakup sadzonek bambusa do odtworzenia lasów, w których pandy żyją).
The Sumatran Orangutan Conservation Programme (SOCP) – Organizacja m. in. konfiskuje nielegalnie pozyskane orangutany, prowadzi centrum kwarantanny, które umożliwia powroty tych zwierząt do natury oraz monitoruje dzikie i reintrodukowane populacje orangutanów sumatrzańskich w naturze.