partner

i

Autor: Pexels

prawo

Polacy chcą wprowadzenia związków partnerskich w naszym kraju! Tak wynika z najnowszych badań

2024-10-29 8:58

Polacy chcą wprowadzenia w Polsce związków partnerskich. Do takich wniosków doszedł "Dziennik Gazeta Prawna", która opublikowała właśnie wyniki najnowszego sondażu. Projekty te zakładają, że związek partnerski będą mogły zawrzeć dwie pełnoletnie osoby, bez względu na płeć, a partner będzie mógł sprawować pieczę nad dzieckiem drugiej z osób.

"Tak" dla związków partnerskich. Wyniki najnowszego sondażu

Jak wynika z najnowszego sondażu dla "Dziennika Gazety Prawnej", większość Polaków chciałaby wprowadzenia w Polsce związków partnerskich."Według sondażu United Surveys by IBRiS dla +DGP+ i RMF FM łącznie 54,3 proc. respondentów uważa, że dobrym pomysłem byłoby umożliwienie zawierania w Polsce związków partnerskich. Odpowiedź zdecydowanie tak w tej kwestii wskazało 33,8 proc. osób. Przeciwne temu rozwiązaniu jest łącznie 41,9 proc. respondentów, w tym wariant zdecydowanie nie zaznaczyło 26,2 proc. Z kolei 3,8 proc. osób nie ma zdania w tej kwestii" – pisze wtorkowy dziennik.

"Wśród wyborców obozu rządzącego pomysł ten popiera łącznie 94,1 proc. ("zdecydowanie tak" wskazało 60,3 proc.). Z kolei zwolennicy opozycji głosują przeciwko takiemu rozwiązaniu – w tej grupie negatywny stosunek do związków partnerskich wyraża w sumie 84,2 proc. (odpowiedź "zdecydowanie nie" udzieliło 51,1 proc.) – dodaje dziennik.

"Patrząc na wyniki w skali makro, absolutnie nie dziwi mnie to, że temat związków partnerskich został wzięty na tapet" – komentuje w rozmowie z "DGP" politolog dr hab. Rafał Chwedoruk, prof. Uniwersytetu Warszawskiego.

Zarejestrowany związek partnerski. Czym jest?

W niektórych krajach UE można sformalizować swój związek bez zawierania małżeństwa. Mówi się wtedy na to "związek partnerski". W ten sposób dwoje ludzi żyjących ze sobą jako para, bez względu na płeć, może zarejestrować swój związek we właściwym urzędzie w kraju zamieszkania, a partner będzie mógł sprawować pieczę nad dzieckiem drugiej z osób.

W krajach UE, które nie dopuszczają małżeństw między osobami tej samej płci, ale które wprowadziły jakąś postać formalnego związku partnerskiego, małżeństwo między osobami tej samej płci zawarte za granicą zapewnia zwykle takie same prawa jak zarejestrowany związek partnerski.

Jednak kilka krajów UE nie uznaje zarejestrowanych związków partnerskich. Są to:

  • Bułgaria
  • Litwa
  • Polska
  • Rumunia
  • Słowacja.
Wtorek 5 listopada to ostatni dzień głosowania w wyborach na prezydenta USA.

10 najczęstszych przyczyn rozwodów w Polsce