Susza w Europie największa od 500 lat. Widać ją z kosmosu! Ceny żywności poszybują w górę

i

Autor: pixabay

Susza w Europie największa od 500 lat. Widać ją z kosmosu! Ceny żywności poszybują w górę

2022-09-06 10:54

Takiej suszy nie było w Europie od 500 lat. Wysuszenie gleby jest tak ogromne, że można to oglądać z kosmosu. Eksperci nie mają dobrych wieści - susza przełoży się na ceny żywności. Jakie jeszcze mogą być jej skutki?

Susza obecnie odmieniana jest przez wszystkie przypadki. IMGW wydał w poniedziałek, 5 września, kolejne już ostrzeżenie przed suszą hydrologiczną. Eksperci od tygodni alarmują, że z takim wysuszeniem gleb jeszcze nigdy nie mieli do czynienia. Jeden z największych ekspertów do spraw hydrologii, prof. Paweł Rowiński powiedział w ostatnich dniach w Programie 3 Polskiego Radia, że obecnie mamy najgłębszą suszę od 500 lat.  

Słowa profesora potwierdza Instytut Rozwoju Myśli Ekologicznej, powołując się na raport Europejskiego Obserwatorium Suszy EDO.

W raporcie zamieszczono szczegółową analizę suszy z sierpnia 2022 roku. Można z niego wyczytać, że poważny deficyt opadów wpłynął na stany rzek w całej Europie, a zmniejszona ilość zmagazynowanej wody miała poważny wpływ na sektor energetyczny, zarówno w przypadku wytwarzania energii wodnej, jak i systemów chłodzenia innych elektrowni. Ucierpiała też produkcja rolna, zwłaszcza uprawy kukurydzy, soi i słonecznika. Dołączone do raportu mapy nie napawają optymizmem.

Raport Europejskiego Obserwatorium Suszy EDO.

i

Autor: edo.jrc.ec.europa.eu

Nie tylko eksperci zauważają problem. W mediach społecznościowych pojawiają się zdjęcia wyschniętych rzek i jezior, także w Polsce. 

Susza nie dotyczy tylko Europy. W ostatnich dniach obserwatorium NASA zamieściło zdjęcia satelitarne kurczącego się Jeziora Powell, czyli zbiornika wodnego na rzece Kolorado. Jedno zdjęcie (po lewej) zostało zrobione 16 sierpnia 2017 r., a drugie 6 sierpnia tego roku. 

Jezioro Powell

i

Autor: earthobservatory.nasa.gov

Skutki suszy 

Jakie są skutki suszy? Warto sobie przypomnieć podstawowe informacje z geografii. Skutki suszy można podzielić na środowiskowe i ekonomiczne. Zacznijmy od ekonomicznych. Susza prowadzi bezpośrednio do obniżenia produkcji rolnej i leśnej, a co za tym idzie do wzrostu kosztów produkcji żywności i wysokich cen w sklepach. Dotyczy to nie tylko warzyw i owoców, ale także innych produktów, m.in. chleba. 

Do tego należy dodać spadek produkcji energii elektrycznej w elektrowniach wodnych, problemy z zaopatrzeniem w wodę sektora energetycznego i procesów technologicznych w hutnictwie, górnictwie, przemyśle chemicznym, papierniczym, drzewnym, spożywczym itp. Do tego zakłócenia w dostawach wody dla gospodarki komunalnej, co może skutkować ograniczeniami w dostępnie do wody, a także jej gorszą jakością. Susza ma także wpływ na spadek dochodów z turystyki wodnej, transportu wodnego oraz żeglugi śródlądowej. 

Do skutków środowiskowych można zaliczyć:

  • obniżenie poziomu wód podziemnych i powierzchniowych, a także zmniejszenie przepływu w rzekach,
  • wysychanie bagien i innych obszarów podmokłych,
  • wzrost zasolenia oraz zanieczyszczenia wód powierzchniowych i podziemnych,
  • katastrofalne pożary,
  • obniżenie różnorodności biologicznej,
  • zwiększenie intensywności erozji wietrznej (deflacji),
  • występowanie burz pyłowych,
  • wzrost intensywności procesów pustynnienia.

O tym, jak susza wpływa na wzrost cen Polacy mogli się przekonać w 2019 roku, kiedy kilogram pietruszki kosztował 20 zł.

Serce WOŚP stanęło w Łodzi