Kobiety w Polsce zarabiają coraz mniej
Z najnowszego raportu „Bizneswoman Roku: Polki i przedsiębiorczość 2023” wynika, że pod wpływem inflacji zarobki 18 proc. kobiet spadły znacznie, 12 proc. – nieznacznie, a co trzeciej się nie zmieniły.
Zarobki co czwartej badanej wzrosły nieznacznie, a jedynie 2 proc. wzrosły znacznie. Aż 64 proc. kobiet deklaruje, że ich zarobki nie są dla nich satysfakcjonujące (35 proc. – zdecydowanie nie, 29 proc. – raczej nie). Jedynie co trzecia respondentka uczestnicząca w badaniu jest zadowolona ze swoich zarobków.
Polki mają trudności z negocjowaniem zarobków
Wyniki badania pokazują, że 58 proc. kobiet ma problemy z rozmawianiem w pracy o zarobkach, przede wszystkim z negocjowaniem wynagrodzenia (26 proc. – zdecydowanie tak, 32 proc. – raczej tak). Blisko co trzecia ankietowana deklaruje, że nie ma problemu z poruszaniem w pracy tematu wynagrodzenia (10 proc. – zdecydowanie nie, 22 proc. – raczej nie).
– Polacy często mają problem z mówieniem o pieniądzach, wpojono nam, że świadczy to o materializmie i małostkowości. Towarzyszy nam także stereotyp, że ekonomia i finanse to tematy typowo męskie – i widać to po odpowiedziach uczestniczek badania towarzyszącego XV edycji konkursu Bizneswoman Roku. Większość respondentek przyznaje, że ma problem z negocjowaniem wynagrodzenia. Najwyższy czas, abyśmy pozbyły się tego szkodliwego przeświadczenia – za solidnie wykonaną pracę, należy się uczciwe wynagrodzenie i rozmowa o nim nie powinna stanowić dla żadnej z nas trudności – mówi Izabela Tworzydło z banku BNP Paribas, partnera konkursu Bizneswoman Roku organizowanego przez fundację Sukces Pisany Szminką.
Dwie na pięć kobiet pracuje więcej niż rok temu
Badania wskazują również, że praca w wymiarze większym niż przewiduje pełen etat nie jest rzadkością. Aż 45 proc. ankietowanych spędza w pracy powyżej 40 godzin tygodniowo. Jedynie 36 proc. respondentek pracuje od 30 do 40 godzin.
Z roku na rok pracujemy coraz więcej – aż 22 proc. kobiet na pracę poświęca znacznie więcej czasu niż przed rokiem, a 19 proc. pracuje nieco więcej. Ponad ⅓ (36 proc.) respondentek pracuje tyle samo, a zaledwie 16 proc. badanych pracuje mniej niż rok temu.
W badaniu wzięło udział 520 pełnoletnich kobiet z małych, średnich oraz dużych miast, w różnym wieku i o różnym poziomie wykształcenia. Raport „Bizneswoman Roku: Polki i przedsiębiorczość 2023” towarzyszy XV edycji konkursu Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku, który od 15 lat nagradza polskie przedsiębiorczynie oraz liderki i liderów działających na rzecz równości, różnorodności i włączania.
Oto 10 najlepszych krajów do życia dla kobiet. Polska za Zimbabwe i Białorusią