Rzepiary ruszyły na pola. Za zniszczenie upraw można dostać słony mandat

i

Autor: pixabay

Sesje w rzepaku

Rzepiary ruszyły na pola. Za zniszczenie rzepaku można dostać słony mandat

2024-05-21 15:28

Kwitnące pola rzepaku po raz kolejny zachęcają do sesji plenerowych. Instagramerki poszukujące idealnego ujęcia zaczęły buszować w rzepaku, z czego nie cieszą się rolnicy. Okazuje się jednak, że prawo jest po stronie właścicieli upraw, a tzw. rzepiary mogą narazić się na surowy mandat.

Rzepak w tym roku zakwitł wyjątkowo wcześnie. Jeszcze w kwietniu pola zrobiły się żółte od kwitnących pąków, a instagramerki masowo ruszyły na sesje plenerowe. Zdjęcia zrobione w polach rzepaku od kilku lat podbijają media społecznościowe, a modelki pozujące w tej scenerii doczekały się nawet specjalnego określenia. Nazwano je "rzepiarami", nawiązując do miłośniczek zdjęć w jesiennych klimatach.

Niestety, poszukiwanie tego właściwego ujęcia w polu rzepaku, często wiąże się ze zniszczeniem upraw, na co narzekają rolnicy.

Warto jednak wiedzieć, że kodeks wykroczeń jest po stronie rolników i przewiduje kary dla modelek i fotografów, którzy nie obchodzą się delikatnie z wybranym przez siebie plenerem. O sprawie przypomina policjantka, która prowadzi popularny na Instagramie profil @z_pamietnika_policjantki.

W zamieszczonym filmie wymienia przepisy po które podlegają „rzepiary”. Po pierwsze wskazuje na artykuł 156 Kodeksu wykroczeń, gdzie w paragrafie 1. napisano: "kto na nienależącym do niego gruncie leśnym lub rolnym niszczy zasiewy, sadzonki lub trawę, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany". Zgodnie z paragrafem 3. tego samego artykułu, za popełnione wykroczenie można orzec nawiązkę w wysokości 500 złotych.

- Dlatego chcąc zrobić zdjęcie, stań przez plantacją i nigdy nie niszcz upraw – radzi policjantka.

6 wskazówek, jak zrobić udane zdjęcie  

Rolnicy. Podlasie. Pyzy o zachodzie słońca. Zasłużony odpoczynek Gienka i Sławka