Żabka i Uber Eats

i

Autor: materiały prasowe Żabka i Uber Eats

Biznes

Rząd zabiera się za umowy „śmieciowe”. Eksperci widzą w tym duży problem dla firm

2024-08-12 14:51

Państwowa Inspekcja Pracy ma zyskać prawo przekształcania umów cywilnoprawnych w umowy o pracę i to zwykłą decyzją administracyjną. Eksperci nie zostawiają suchej nitki na nowym pomyśle ministerstwa. Ich zdaniem to może doprowadzić do lawiny zamykania się firm.

Rząd zabiera się za umowy „śmieciowe”

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej współpracuje z Państwową Inspekcją Pracy nad zmianą przepisów dotyczących zawierania umów cywilnoprawnych.

– Przestrzeganie prawa pracy, a w szczególności ochrona pracowników przed nieuczciwymi praktykami pracodawców, którzy zatrudniają osoby na podstawie m.in. pozornych umów cywilnoprawnych, które w praktyce są tzw. ukrytymi stosunkami pracy, jest jednym z naszych priorytetów – zapewnia MRPiPS. 

Zmiany będą dotyczyć m.in. osób zatrudnianych przez tzw. platformy cyfrowe - taksówkarzy, kurierów czy dostawców jedzenia i mają zmniejszyć skalę  samozatrudnienia.

– Na końcowym etapie są prace nad dyrektywą w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform. Formalne przyjęcie dyrektywy będzie miało miejsce prawdopodobnie jesienią 2024 r. Unijne państwa będą miały dwa lata od dnia wejścia jej w życie na wdrożenie do krajowych przepisów – dodaje resort.

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki twierdzi, że Państwowa Inspekcja Pracy nie jest wrogiem samozatrudnionych. Jego zdaniem, ta grupa stanowi naturalny element rynku pracy, wynikający ze swobody zawierania umów. Wiele osób, głównie o wysokich kwalifikacjach i unikalnych umiejętnościach, świadomie wybiera samozatrudnienie zamiast etatu. I są wtedy równorzędnym partnerem dla zatrudniającego.

– Problem pojawia się wówczas, gdy osoba pracująca w warunkach i na zasadach charakterystycznych dla stosunku pracy, jest zmuszana do podpisania umowy cywilnoprawnej. Mam nadzieję, że nowe rozwiązania znacznie ograniczą liczbę takich nadużyć – podkreśla Marcin Stanecki. – Myślę, że już sama możliwość skutecznej interwencji inspektorów pracy ograniczy zapędy nieuczciwych pracodawców i ośmieli zatrudnionych na śmieciówkach do nieulegania takiej presji – dodaje Główny Inspektor Pracy.

Obecne uprawnienia inspektorów pracy w zakresie kwestionowania umów cywilnoprawnych, zawieranych zamiast umowy o pracę, są dość ograniczone. Mogą oni jedynie skierować wystąpienie do pracodawcy lub wnieść do sądu powództwo o ustalenie istnienia stosunku pracy. Nowe rozwiązania, nad którymi toczą się prace, mają sprawić, że PIP będzie mogła, w drodze decyzji administracyjnej, nakazać zmianę umowy cywilnoprawnej na etat.

Nowe przepisy zaszkodzą firmom

Eksperci z organizacji pracodawców krytykują planowane zmiany.

– Narusza to zasadę swobody zawierania umów. Dostawcy, niezależnie czy to w formie B2B czy na cywilnoprawnej umowie, kształtują zasady świadczenia usługi. Uważam, że zapis będzie niekonstytucyjny – mówi Katarzyna Lorenc, ekspertka Business Centre Club (BCC). – Sądy pracy mogą orzekać, czy niewłaściwie wybrano umowę i stosownie pochylić się nad danym przypadkiem. Obawiamy się urzędniczego automatyzmu oraz dodatkowych zasad, które pozwolą urzędnikom rozstrzygać. 

– Uszczęśliwianie pracowników na siłę, próbując wszystkich wpisać w ramy umowy o pracę, jest bardzo szkodliwe dla rynku. Obecnie to sąd ma możliwość ustalenia, czy dana umowa jest umową o pracę. I jest to w pełni zrozumiałe, gdyż zdarzają się sytuacje sporne – ostrzega ekspert. – Natomiast powierzenie PIP-owi kompetencji do tego, by w drodze decyzji administracyjnej mógł ingerować w relację między pracownikiem i pracodawcą, nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem – uważa z kolei Szymon Witkowski, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Pracodawców RP i dodaje, że zwiększy to koszty zatrudnienia, a tym samym zmniejszy wynagrodzenia netto dla osób pracujących w ten sposób.

Zdaniem specjalistów, nowe przepisy mogą doprowadzić do lawinowego zamykania się firm, szczególnie tych najmniejszych. 

W Polsce brakuje pracowników. Te zawody są obecnie na wagę złota

Dokończ znane polskie przysłowia

Pytanie 1 z 15
Nieszczęścia chodzą...
Anna Popek szczerze o nowej pracy. Aż trudno uwierzyć w jej słowa