Dodatkowe dni urlopu

i

Autor: Pixabay

Praca

Dodatkowy urlop za każde 5 lat pracy! Będą nowe przepisy, ale nie dla wszystkich

2024-07-10 13:40

Część pracowników ma zyskać dodatkowe dni urlopu. Szefowa resortu rodziny, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, zapowiedziała niedawno nowelizację ustawy o opiece nad dziećmi do lat trzech, zgodnie z którą opiekunowie pracujący w żłobkach mają otrzymać dodatkowe dni wolne za każde 5 lat pracy. Kiedy przepisy wejdą w życie?

Ministerstwo zapowiada nową ustawę o opiece nad dziećmi

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przedstawiła niedawno pakiet rozwiązań adresowanych do opiekunów i opiekunek żłobkowych.

Szefowa resortu zwróciła uwagę, że jest to zawód zaufania publicznego i zasługuje na docenienie zarówno materialne, jak i symboliczne, co pozwoli zwiększyć jego prestiż.

- Chcemy także, aby w myśl nowelizacji ustawy, opiekun żłobkowy czy opiekunka żłobkowa, cieszyli się statusem funkcjonariusza publicznego, to kwestia bezpieczeństwa pracy – powiedziała. Dodała, że bezpieczeństwo opiekunów, to także bezpieczeństwo małych dzieci.

Dodatkowy urlop za każde 5 lat pracy dla opiekunów w żłobkach

Kolejną zmianą, jaką ma wprowadzać projekt, są dwa dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego dla opiekunów po pięciu latach pracy. Zgodnie z tym pomysłem, opiekunowi zyskaliby 4 dodatkowe dni wolne po 10 latach pracy, 6 dni do 15 latach pracy itd. Maksymalnie mogliby liczyć na 10 dodatkowych dni urlopu.

Przypomnijmy, że od lipca opiekunowie dzieci do lat trzech, podobnie jak pracownicy pomocy społecznej i pieczy zastępczej, mogą liczyć na dodatki w wysokości 1000 złotych.

Jak na razie nie wiadomo, kiedy nowe przepisy, gwarantujące dodatkowy urlop, zaczną obowiązywać. Ustawa nie trafiła jeszcze do Sejmu.

W Polsce brakuje pracowników. Te zawody są obecnie na wagę złota

Rolnicy. Podlasie. Justyna i Łukasz. Jak wygląda praca w ich gospodarstwie?