Rządzący szykują się do wprowadzenia w Ogólnoeuropejskiego Indywidualnego Produktu Emerytalnego (PEPP). W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawił się bowiem projekt ustawy dotyczącej tzw. europejskiej emerytury. Do wprowadzenia nowego produktu emerytalnego zobligowane zostały wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej. 7 lipca Sejm przyjął ustawę o OIPE, natomiast 11 lipca projekt trafił do Senatu. Teraz izba wyższa parlamentu ma 30 dni na przyjęcie projektu.
Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny - co to jest?
Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (PEPP w Europie, OIPE w Polsce) przeznaczony jest dla wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej. Nie jest związany ani z miejscem zatrudnienia, ani z państwem, w którym dana osoba pracuje. Jego celem jest zapewnienie oszczędzającemu dochodu na starość oprócz emerytury państwowej. To dobrowolny program oszczędnościowy, a zgromadzone na nim środki oszczędzający mogą przenieść do innego kraju, jeśli zdecydują się zmienić miejsce zamieszkania. Maksymalna opłata wynosi 1% wartości zarządzanych aktywów rocznie.
Dostawcami europejskiej emerytury mogą być między innymi banki, instytucje kredytowe, zakłady ubezpieczeń, dealerzy papierów wartościowych, firmy inwestycyjne, firmy zarządzające aktywami. Aby otrzymać zgodę, muszą wykazać poziom ryzyka i potencjalną stopę zwrotu oszczędności klienta na podstawie skomplikowanych modeli matematycznych.
PEPP ma być pod stałym nadzorem organów krajowych oraz Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA). Dzięki jednolitym zasadom przynosi formę pewności legislacyjnej, gdyż nie będzie zależna od decyzji politycznych poszczególnych rządów.
Wszelkie informacje o PEPP można znaleźć na stronie www.europeanpension.eu.
Europejska emerytura jest już dostępna na Słowacji. Pierwszą firmą w Europie, która otrzymała licencję na oferowanie europejskiej emerytury jest słowacka firma inwestycyjna Finax, która działa również na rynkach w Polsce, Chorwacji, Czechach i na Węgrzech.
- Od początku byłem przekonany, że PEPP pomoże Europejczykom osiągnąć większe bezpieczeństwo na emeryturze. Dlatego w Finax zrobiliśmy wszystko, aby jak najszybciej dostarczyć go naszym klientom. Jestem bardzo zadowolony, że jako pierwsi to zrobiliśmy – mówił Juraj Hrbaty, prezes i założyciel Finax.
Produkt emerytalny OIPE prawdopodobnie będzie dostępny już wkrótce także w Polsce. Dzięki niemu Polacy zyskają kolejny dobrowolny system, oprócz IKE, IKZE czy PPK. Celem wprowadzenia nowego produktu ma być zwiększenie świadomości obywateli UE odnośnie ich przyszłości finansowej na emeryturze oraz nakłonienie do oszczędzania. Jak zaznacza Business Insider Polska, szacowana wysokość świadczeń emerytalnych dzisiejszych 30-latków wynosi zaledwie 25 proc. ich obecnej pensji.
OIPE ma być także wyjściem na przeciw oczekiwaniom osób, które pracują w różnych krajach Unii Europejskiej. Dzięki temu produktowi emerytalnemu, oszczędności będą mogły być przesuwane do innego kraju UE. Niewykluczone, że w OIPE znajdzie się także możliwość wypłaty środków w obcej walucie, co oznacza, że Polacy mogliby otrzymywać emeryturę w euro.