Rusza budowa nowego przystanku kolejowego w Głownie

i

Autor: PKP PLK / Jakub Raj

Łódzkie

Rusza budowa nowego przystanku kolejowego w woj. łódzkim. Ma być gotowy we wrześniu

2024-06-12 11:01

Na przełomie maja i czerwca rozpoczęły się prace przygotowawcze do budowy nowego przystanku kolejowego w Głownie. Przystanek Głowno Północne ma zapewnić podróżnym lepszy dostęp do pociągów kursujących w kierunku Łodzi i Łowicza. Nowy przystanek ma być gotowy już we wrześniu.

Nowy przystanek Głowno Północne powstaje przy przejeździe kolejowo-drogowym na ul. Wiejskiej, na jednotorowej linii kolejowej między Łodzią a Łowiczem. Prace przygotowawcze do budowy przystanku rozpoczęły się na przełomie maja i czerwca. Obecnie wyrównywany jest teren, na którym będzie zlokalizowany peron. Na miejsce dotarły też już pierwsze elementy konstrukcyjne obiektu.

Nowy peron zapewni wygodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Będą wiaty i ławki, LED-owe oświetlenie oraz tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Dla osób niewidomych i niedowidzących przygotowane zostaną ścieżki naprowadzające.

Inwestycja będzie kosztować ponad 1,6 mln zł, a nowy przystanek ma zostać udostępniony podróżnym we wrześniu 2024 r.

Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych obejmuje 15 lokalizacji w województwie łódzkim. Podróżni korzystają już z nowo wybudowanych przystanków: Tomaszówek, Jedlicze koło Zgierza, Zgierz Rudunki oraz ze zmodernizowanych przystanków Stare Grudze, Zaosie i Żakowice Południowe. Postępuje budowa przystanku Łódź Zarzew. W sierpniu rozpoczną się prace w Izabelowie niedaleko Zduńskiej Woli. Na etapie projektowania są przystanki: Nowa Brzeźnica, Ważne Młyny, Pieńki Dubidzkie, Strzelce Wielkie, Wistka oraz Biała na linii Częstochowa – Chorzew Siemkowice.

QUIZ. Najładniejsze samochody z okresu PRL. Dasz radę rozpoznać je wszystkie?

Pytanie 1 z 10
Co to za samochód?
Wartburg 313
Zabytkowy pociąg w Ciechocinku