Jest zgoda na budowę tunelu CPK pod centrum Łodzi

i

Autor: CPK

Łódź

W tym roku ruszy budowa tunelu KDP pod Łodzią. Będzie to największy taki tunel w Polsce

2024-07-10 9:32

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak zapowiedział, że jeszcze w tym roku ma zacząć się budowa tunelu dla Kolei Dużych Prędkości pod Łodzią. Tunel będzie miał 4,6 km długości oraz ok. 14 m średnicy i będzie największym podziemnym tunelem kolejowym w Polsce realizowanym metodą automatycznej tarczy TBM.

W połowie stycznia 2024 r. Centralny Port Komunikacyjny otrzymał zgodę na budowę pod centrum Łodzi ponad 4-kilometrowego odcinka tunelu dla Kolei Dużych Prędkości. Tunel ma mieć długość 4,6 km i średnicę ok. 14 m. Według zapowiedzi CPK, będzie to największy podziemny tunel kolejowy w Polsce realizowanym metodą automatycznej tarczy TBM.

- Dzisiaj mamy ponad 60 proc. zaawansowania prac w tunelu średnicowym pod Łodzią, zamierzamy jeszcze w tym roku zacząć budowę tego docelowego tunelu dotyczącego Kolei Dużych Prędkości - powiedział Klimczak.

Budowa tunelu dalekobieżnego CPK w Łodzi została podzielona na trzy etapy. W ramach pierwszego od września 2023 roku trwają prace przy wzmocnieniu fundamentów Łódzkiego Domu Kultury (bezpośrednio pod którym będzie rozpoczynał się tunel), a także prace przy budowie sieci elektroenergetycznej, podziemnej infrastruktury technicznej potrzebnej do zasilania podstacji trakcyjnej dla linii kolejowej oraz przebudowie przyłączy ciepłowniczych, wodociągowych i teletechnicznych. Tę inwestycję za ponad 93 mln zł realizuje firma Keller Polska.

Etap drugi obejmuje budowę komór dla tarczy zmechanizowanej TBM do drążenia tuneli: startowej - na Retkini oraz odbiorczej - w sąsiedztwie ŁDK. Kontrakt na realizację tych prac został zawarty z firmą Budimex, a jego wartość to prawie 147 mln zł. Na Retkini roboty mają rozpocząć się w ciągu najbliższych tygodni, a te w okolicach ŁKD ruszą po zakończeniu wzmacniania fundamentów budynku.

Tunel w Łodzi będzie przeznaczony dla pociągów dalekobieżnych, w tym przede wszystkim Kolei Dużych Prędkości. Na terenie miasta szybkie pociągi będą zatrzymywać się na dworcu Łódź Fabryczna. Wyjście tunelu na powierzchnię zaprojektowane jest na południowy zachód od Łodzi Kaliskiej, w okolicach osiedla Retkinia i istniejącej linii kolejowej nr 14. Dalej trasa poprowadzi na zachód – w stronę Sieradza, za którym będzie rozwidlenie w kierunku Poznania i Wrocławia.

Jak dobrze znasz województwo łódzkie? Który powiat zaznaczono na mapie? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Na mapie zaznaczono powiat…
quizpowiat
Jechał pod prąd na ekspresówce. Kierowca ukarany mandatem