przemoc

i

Autor: Pixabay

Statystyki

Rośnie skala przemocy wobec dzieci w Polsce. Najnowsze badania

2023-11-30 14:49

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę od 10 lat roku prowadzi diagnozę dotyczącą przemocy wobec dzieci w Polsce. Jak się okazuje, problem jest coraz większy. Opublikowano właśnie najnowsze badania. Jakiej przemocy doświadczają dzieci i nastolatki?

Przemoc wobec dzieci w Polsce. Najnowszy raport

Przemoc w Polsce jest niestety zjawiskiem wciąż bardzo "popularnym". Możemy się tego dowiedzieć chociażby z "Diagnozy przemocy wobec dzieci w Polsce", która przeprowadzana jest już po raz trzeci przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Badania prowadzone są na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 2026 nastolatków w wieku 11-17 lat.

79% dzieci i nastolatków w Polsce przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło przemocy.

Jakiej przemocy doświadczają dzieci i nastolatki?

Jak się okazuje, najmłodsi doświadczają znacznie więcej przemocy rówieśniczej, niż w poprzednich latach.

Odsetek osób, które doświadczyły ze strony rówieśników przemocy fizycznej wzrósł do 66 procent (w 2013 było to 41 procent). Na szczęście jednak, mniej jest przemocy fizycznej ze strony dorosłych. Odsetek przemocy ze strony bliskich to w 2023 roku 32 procent. Natomiast jeśli chodzi o wykorzystywanie seksualne bez kontaktu fizycznego - 26 procent, a z kontaktem fizycznym - 8 procent. Aż 23 procent to dzieci zaniedbane emocjonalnie, a 8 procent jest zaniedbanych fizycznie.

536 pluszowych misiów na wystawie w bydgoskim Pałacu Młodzieży

Jakie są najbardziej znaczące czynniki ryzyka przemocy?

Z badania wynika również, że nadużywanie alkoholu przez domownika 5 x zwiększa szansę bycia świadkiem przemocy w domu a 3,5 x zwiększa szansę doświadczenia przemocy ze strony bliskich.

Choroba psychiczna domownika 4,5 x zwiększa szansę doświadczenia przemocy rówieśniczej, a 3 x zwiększa szansę doświadczenia wykorzystywania seksualnego bez kontaktu fizycznego.

Używanie narkotyków przez domownika 3 x zwiększa szansę doświadczenia wykorzystywania seksualnego z kontaktem fizycznym, a 2,5 x zwiększa szansę bycia świadkiem przemocy w domu.

Aż 22 procent dzieci i nastolatków okaleczało się, a 9 procent ma za sobą próbę samobójczą! Pamiętajmy, by bacznie obserwować zmiany zachowania u swoich dzieci. Rozmowa to pierwszy krok, by pomóc.

Możemy też skorzystać z telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - 116 111.

W Łodzi trwa produkcja puszek WOŚP dla wolontariuszy