Roller coaster z warzywami szybko się nie skończy. Może potrwać nawet do wakacji

i

Autor: pixabay

Zakupy

Roller coaster z warzywami szybko się nie skończy. Może potrwać nawet do wakacji

2023-03-30 7:46

Ceny warzyw coraz bardziej drenują kieszenie Polaków. Rekordy biją przede wszystkie podwyżki cebuli, papryki i marchewki. Eksperci przewidują, że cenowy roller coaster może potrwać do lata. Jedno jest niemal pewne, że przed Wielkanocą warzywa nie potanieją.

Ceny warzyw drenują kieszenie Polaków

Warzywa drożeją znacznie bardziej niż reszta żywności. Z najnowszego raportu Indeks cen w sklepach detalicznych, zawierającego analizę ponad 72 tys. cen, wynika, że w lutym 2023 r. zakupy kosztowały średnio o 20,8 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Same warzywa zdrożały o 22,5 proc. rdr., ale w przypadku cebuli, marchwi czy papryki wzrosty były jeszcze wyższe. Eksperci wskazują na kilka przyczyn cenowego roller coastera.

 – Mamy do czynienia z kumulacją wyjątkowo negatywnych czynników. Wśród nich są wyższe koszty produkcji, wynikające z ogromnego wzrostu cen nawozów, gazu, paliwa i prądu. Tu jednak mieliśmy kumulację w II połowie 2022 r. i teraz ten czynnik ustępuje. Ale na to nałożyły się jeszcze niekorzystne warunki pogodowe, zmniejszające produkcję warzyw w krajach będących ich istotnymi producentami i dostawcami do Europy. Można też zakładać, że szokowy wzrost cen nawozów zmniejszył ich wykorzystanie, co również negatywnie wpłynęło na wydajność produkcji – wylicza Piotr Bielski z Santander Bank Polska.

Roller coaster może potrwać nawet do wakacji

Zdaniem ekspertów, kumulacja wielu czynników sprawia, że trudno ustalić, jakie będą ceny w kolejnych miesiącach. Przewiduje się jednak, że ceny mogą zacząć spadać dopiero latem, ale... mogą też pójść jeszcze bardziej w górę.

– Istotne będą z jednej strony zjawiska pogodowe, a z drugiej – zachowania rynków energii. Na razie duże zagrożenie suszą w Europie nie zapowiada zmiany na lepsze, ale wystarczy kilka tygodni ulewnych deszczy, żeby ta sytuacja się zmieniła. Ceny surowców i energii zeszły ze szczytów. Ale jeśli światowa gospodarka zacznie przyspieszać, to ta tendencja też może się odwrócić – uważa ekspert z Santander Bank Polska.

Zazwyczaj w okresie zimowym i wczesnowiosennym ceny warzyw i owoców są wyższe. Sytuacja powinna się unormować, kiedy na rynku pojawią się rodzime i europejskie uprawy szklarniowe oraz nowe uprawy z południa Europy i północy Afryki. Eksperci prognozują, że ceny spadną dopiero w trzecim kwartale 2023 r. To oznacza, że czekają nas wyjątkowo drogie święta.

Poradnik Zdrowie - Warzywa