Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Łodzi rozstrzygnięta. Sprawdź, gdzie było najwięcej chętnych

2025-07-17 11:20

Ponad 5700 uczniów walczyło w tym roku o miejsce w łódzkich liceach, technikach i szkołach branżowych. Choć większość dostała się do wybranej placówki, 195 kandydatów nie zakwalifikowało się nigdzie. Do 21 lipca muszą potwierdzić chęć nauki.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Łodzi rozstrzygnięta. Sprawdź, gdzie było najwięcej chętnych

i

Autor: Pixabay.com

Rekrutacja zakończona, ale nie dla wszystkich

Łódzki magistrat poinformował o wynikach tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez samorząd. Wzięło w niej udział 5 749 absolwentów klas ósmych szkół podstawowych, dla których przygotowano łącznie 5 885 miejsc – 3 673 w liceach, 1 848 w technikach i 364 w szkołach branżowych I stopnia.

Do liceów zakwalifikowało się 3 505 uczniów, do techników 1 598, a do szkół branżowych 181. 195 kandydatów nie dostało się do żadnej z wybranych placówek – mogą jeszcze wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej.

– Do 21 lipca do godz. 12:00 uczniowie muszą potwierdzić, że chcą uczyć się w placówce, do której zostali zakwalifikowani. Jeśli tego nie zrobią, stracą miejsce – przypomina Urząd Miasta Łodzi. Ostateczne listy przyjętych zostaną ogłoszone 22 lipca, a rekrutacja uzupełniająca ruszy dzień później.

Najpopularniejsze szkoły i kierunki

Wśród liceów największym zainteresowaniem cieszyły się: XXIX, XXV, XXI, XXXIII, XXVI, III, VIII, XIII i IV Liceum Ogólnokształcące. Najchętniej wybierane technika to: 9 w Zespole Szkół Politechnicznych, 10 w Zespole Szkół Elektroniczno-Informatycznych, 17 w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych oraz 2 w Zespole Szkół Ekonomii i Usług.

Kandydaci najczęściej stawiali na kierunki techniczne. Niekwestionowanymi liderami okazały się specjalizacje: technik programista, informatyk, weterynarz i mechatronik. Od kilku lat to one cieszą się największym zainteresowaniem uczniów.

W szkołach branżowych nie udało się utworzyć klas m.in. na takich kierunkach jak ogrodnik, drukarz offsetowy, przetwórca mięsa czy operator procesów introligatorskich – ze względu na brak chętnych.

Łódź Radio ESKA Google News
tyle zarabiaja gwiazdy