lgbt, tęcza, marsz równości - zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: pixabay.com

LGBT

Ranking ILGA-Europe "Rainbow Map" : Polska najbardziej homofobiczna w UE

2024-05-17 15:02

Choć w ostatnich latach Polska staje się krajem coraz bardziej otwartym i tolerancyjnym, okazuje się, że wciąż mamy duży problem z homofobią. Świadczą o tym chociażby ostatni ranking ILGA-Europe "Rainbow Map", gdzie nasz kraj zajął...ostatnie miejsce.

Rankig ILGA-Europe "Rainbow Map". Kto znalazł się na podium?

Od 2009 roku ILGA-Europe, organizacja zrzeszająca organizacje działające na rzecz równouprawnienia osób LGBT+ w Europie, publikuje ranking "Rainbow Map". Jest on oparty na twardej analizie krajowego prawodawstwa i praktyki stosowania prawa, obejmując następujące kategorie:

  • Równość i zakaz dyskryminacji
  • Rodzina
  • Przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści
  • Uzgodnienie płci i integralność cielesna
  • Integralność cielesna osób interpłciowych
  • Wolności obywatelskie (tj. wolność zgromadzeń, zrzeszania się i ekspresji)
  • Prawo do azylu.

Ranking uwzględnia 49 krajów i jest konsultowany przez organizacje działające na rzecz równouprawnienia osób LGBT+ w Europie. Najnowsze dane publikowane są każdego roku około 17 maja, czyli w Międzynarodowy Dzień Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii.

Które kraje znalazły się na podium? W tym roku, tak jak w poprzednim, na pierwszym miejscu rankingu znalazła się Malta (88 procent), natomiast drugie miejsce trafiło do Islandii (83 procent). Trzecie miejsce to Belgia (78 procent), która znalazła się tak wysoko dzięki zakazaniu pseudo praktyk konwersyjnych.

Ranking ILGA-Europe "Rainbow Map". Polska na ostatnim miejscu

Ranking kończy... Polska, ktora po raz kolejny zajęła ostatnie miejsce w Unii Europejskiej z wynikiem 18 procent. Przed nami znalazły się takie kraje jak Rumunia (19 procent) i Bułgaria (23 procent).

Jak zaznaczają eksperci, wynik ten jest bardzo niepokojący i powinien zmusić nas co przemyśleń i zmiany nastawienia, a przede wszystkim prawa.

"Mamy nadzieję, że to ostatni rok Polski na tak niskim miejscu. Ostatnie badania opinii publicznej pokazują, że polskie społeczeństwo jest gotowe na wprowadzenie korzystnych dla społeczności LGBT+ zmian. Ochrona przed przestępstwami z nienawiści i mową nienawiści, związki partnerskie wraz z zabezpieczeniem sytuacji prawnej dzieci wychowujących się w tęczowych rodzinach, to tylko niektóre z obszarów wymagających zmian prawnych, tak żeby Polska była domem bezpiecznym dla wszystkich" – mówi Anna Maria Linczowska z Kampanii Przeciwko Homofobii.

Grzegorz Napieralski: Popieram adopcję przez pary LGBT. "Dziwię się, że to budzi kontrowersje"
Sonda
Uważasz, że polskie prawo dotyczące LGBT+ powinno zostać zmienione?