Reforma programu "Czyste Powietrze"
Nie trzeba będzie rezygnować z kominka, żeby stać się beneficjentem programu „Czyste Powietrze”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wsłuchał się w głosy branży i zdecydował się przywrócić dawne przepisy.
- W związku z pojawiającymi się publikacjami, informujemy, że po konsultacjach, uwzględniliśmy propozycje branży: przywrócenia w nowej wersji programu Czyste Powietrze zapisów dotyczących kominków – podał NFOŚiGW w komunikacie.
Polecany artykuł:
Nie trzeba będzie rezygnować z kominków
W nowym programie mają się znaleźć zapisy umożliwiające pozostawienie w domu lub mieszkaniu miejscowego ogrzewcza pomieszczeń na paliwa stałe, pod warunkiem, że jest wykorzystywany w celach rekreacyjnych i spełnia wymagania ekoprojektu. Dzięki temu osoby, które będą chciały stać się beneficjentami programu i otrzymać dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła, czy poprawę efektywności energetycznej budynku, nie będą musiały rezygnować z kominka.
Jak podaje NFOŚiGW nowy program Czyste Powietrze ma zostać zaprezentowany w najbliższym czasie. Przypomnijmy, że w listopadzie Fundusz wstrzymał przyjmowanie nowych wniosków, tłumacząc to koniecznością reformy programu. Chodziło przede wszystkim o to, by ukrócić nadużycia polegające na zawyżanie kosztów. W grudniu rozpoczęto konsultacje społeczne i wówczas pojawił się pomysł, by uniemożliwić korzystanie z kominków.
- Niestety projekt zaproponowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest bardzo niepokojący. Proponuje on zapisy, które uniemożliwiają beneficjentom Programu korzystanie z istniejących kominków i instalację nowych.Zapis taki spowoduje zmniejszenie zainteresowania Programem, ponieważ użytkownicy nie będą chcieli pozbawiać się bezpiecznego, taniego i ekologicznego źródła ogrzewania, jakim jest miejscowy ogrzewacz pomieszczeń na drewno – informowała w grudniu gmina Wieniawa. - Osoby, które mimo wszystko zdecydują się na skorzystanie z Programu zostaną pozbawione możliwości ogrzania się w sytuacjach awaryjnych. Miejscowe ogrzewacze pomieszczeń na odnawialne drewno pozwalają również w efektywny sposób zastępować ogrzewanie paliwami kopalnymi oraz eliminować ubóstwo energetyczne, bez negatywnego wpływu na jakość powietrza.
Planowany termin zakończenia prac nad reformą, jak wynika z wcześniejszych zapowiedzi, to koniec marca.