Metody wykorzystywane przez oszustów
Oszuści znajdują coraz więcej sposobów na wyłudzenie pieniędzy. Ich ulubioną metodą jest rozsyłanie fałszywych SMS-ów. Jak nie dać się na to nabrać? Ich twórcy są kreatywni, ale pewne schematy się powtarzają. Jeśli na nie odpowiednio zareagujemy możemy uchronić się przed stratą pieniędzy lub danych.
Przede wszystkim podejrzane powinno się wydawać nawoływanie do natychmiastowego kliknięcia w link lub wykonania telefonu na dany numer. Jeszcze większe wątpliwości powinno wzbudzić zachęcanie do wykonania jakiejś płatności w sieci lub zalogowanie się na swoje konto przy pomocy swoich danych poufnych.
Najczęściej tego typu SMS-y dotyczą problemów z dostarczeniem przesyłki, nieopłaconych rachunków za usługi lub zhakowania któregoś z naszych kont, o czym pisze android.com.pl.
Jak nie dać się oszukać?
Reguły są dość proste. Nie należy być zbyt ufnym. Pod żadnym pozorem nie można klikać linków z nieznanego źródła. Jeśli jednak ciekawość będzie zbyt duża, to powinno się poszukać samodzielnie organu, który rzekomo pisze wiadomość. Wtedy można to zweryfikować.
Obecnie istnieją techniki pozwalające na podszywanie się pod naszych najbliższych lub znajomych. Jeśli wyda się trochę podejrzane, że nagle proszą one o przelew pieniędzy warto się z nimi skontaktować za pomocą innego komunikatora. Niech nikogo nie przekonają wiadomości głosowe. Technologia pozwala nawet na wykorzystanie głosu naszych znajomych i użycia go do stworzenia fałszywej wiadomości. To metoda, z której chętnie korzystają oszuści.
Jak reagować?
Jeśli podejrzewamy, że ktoś próbuje nas oszukać należy to zgłosić do Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, o czym pisze android.com.pl. Dodatkowo, wszelkie próby warto zgłosić policji.
Najpopularniejsze kierunki lotów z łódzkiego lotniska w 2024 roku