Notariusze nie chcą wystawiać aktów?

i

Autor: pexels

Nieruchomości

Problem ze świadectwami energetycznymi. Notariusze nie chcą wystawiać aktów?

2023-07-05 15:39

Od kwietnia obowiązują nowe przepisy dotyczące świadectw charakterystyki energetycznej budynków. Nabywcy i najemcy nieruchomości faktycznie pilnują swojego prawa do otrzymania dokumentu, a sprzedający i wynajmujący obawiają się kar. Również notariusze już nie przymykają oczu na brak certyfikatów energetycznych.

Wraz z końcem kwietnia weszły z życie zmiany dotyczące świadectw charakterystyki energetycznej, zgodnie z którymi sporządzenie i przekazanie dokumentu jest obowiązkowe przy sprzedaży i wynajmie mieszkania lub budynku.

Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej? 

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa zapotrzebowanie na energię w związku z użytkowaniem budynku lub jego części. Wymóg sporządzenia dokumentu w określonych sytuacjach wynika z regulacji unijnych. Zgodnie z dyrektywą UE, przy okazji wznoszenia, sprzedaży lub wynajmu budynków lub modułów budynków świadectwo charakterystyki energetycznej lub jego kopia ma być przekazywane ewentualnemu nowemu najemcy lub kupującemu. Co należy podkreślić, dokument nie jest wymagany, kiedy wykorzystujemy istniejący budynek na własny użytek. Innymi słowy, jeśli nie zamierzamy go sprzedawać lub wynajmować

Nowe przepisy ws. sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej

Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i Prawa budowlanego, która weszła w życie w kwietniu, doprecyzowała wcześniejsze przepisy. Przed kwietniem 2023 roku świadectwa energetyczne również były wymagane przy sprzedaży lub najmie nieruchomości, ale w praktyce rzadko były sporządzane i przekazywane.

Zgodnie z nowymi przepisami nabywca lub najemca nieruchomości nie może zrzec się prawa do otrzymania świadectwa energetycznego, a właściciel lub zarządca nieruchomości musi przekazać dokument przy sporządzeniu aktu notarialnego umowy sprzedaży lub przy zawarciu umowy najmu. Za niewywiązanie się z tego obowiązku grozi kara grzywny, która może wynieść maksymalnie 5 tys. złotych. Minimum to 20 zł. 

Notariusze nie chcą wystawiać aktów notarialnych?

Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków wiele zmieniła na rynku nieruchomości. Nabywcy i najemcy nieruchomości faktycznie pilnują swojego prawa do otrzymania świadectwa energetycznego, a sprzedający i wynajmujący obawiają się kar. Jak pisze Interia Biznes, niedostarczenie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku przy sporządzaniu aktu notarialnego może nie tylko narażać na karę grzywny, ale także rodzi określone skutki prawne. 

- Nieprzedłożenie świadectwa u notariusza ani w ciągu następnych 14 dni od daty podpisania aktu notarialnego bezpośrednio dla kupującego, rodzi skutki prawne w postaci wady prawnej aktu notarialnego, którego ważność można podważyć sądownie - mówił w rozmowie z portalem Krzysztof Zaniewski, certyfikator energetyczny.  

Również notariusze już nie przymykają oczu na brak dokumentu. Jak podaje Interia Biznes, cytując wypowiedź eksperta ds. nieruchomości, zdarzają się sytuacje, że notariusze odmawiają sporządzenia aktu notarialnego bez stosownego świadectwa charakterystyki energetycznej.  

Należy jednak zaznaczyć, że notariusz nadal może sporządzić akt bez wymaganego certyfikatu, przy czym zawrze w akcie pouczenie na temat skutków prawnych braku dokumentu. Natomiast organem upoważnionym do wymierzania kary grzywny jest sąd, który czynność tę wykonuje na wniosek organów ścigania, a więc policji lub prokuratury. 

W tych miastach można kupić najtańsze mieszkania?

[email protected] #25. Inwestowanie w nieruchomości - czy to się opłaca?
Materiał sponsorowany