mama

i

Autor: Pexels

porady

Prezent last minute na Dzień Matki. Z tego ucieszy się każda kobieta!

2024-05-26 17:49

Dzień Matki już w niedzielę. Być może jednak niektórzy nie mieli jeszcze okazji, by kupić prezent swojej mamie. Trzeba pamiętać, że 26 maja zamknięte będą sklepy, a więc wybrać się na zakupy musimy wcześniej. Co warto kupić? Sprawdź, z czego ucieszy się każda kobieta!

Dzień Matki. Historia tego wyjątkowego święta

Dzień Matki to niezwykle ważne święto, zarówno dla mamy, jak i dziecka. Jak się okazuje, początki tego czczenia matki sięgają jeszcze czasów średniowiecznych. O kulcie bogini donoszą już starożytne pisma z Grecji i Rzymu. Matki czczono jako symbole płodności i urodzaju, na przykład boginie Demeter, Gaja. W starożytnym Egipcie czcią otaczano boginię Izydę, pierwowzór matki idealnej.

Święto samo w sobie wywodzi się najprawdopodobniej z XVII-wiecznej Anglii. Ubodzy chłopcy i dziewczęta służyli w domach zamożnych Anglików, we wszystkie dni tygodnia. Ustanowiono więc jeden dzień w roku, w którym służba mogła odwiedzić rodzinny dom. Niedzielą u Matki (Mothering Sunday) nazywano 4. niedzielę Wielkiego Postu. Symbolem tego święta było matczyne ciasto, pieczone przez powracające do domu córki, co symbolizowało miłość i szacunek do swojej rodzicielki.

Natomiast Dzień Matki spopularyzowały, jak to zazwyczaj bywa, Stany Zjednoczone. Dokładnie była to Ann Marie Reeves Jarvis, inicjatorka kampanii na rzecz wprowadzenia święta Matczynej Pracy, która  wraz z córką, ustanowiła pierwszy Dzień Matki w USA.

W Polsce Dzień Matki obchodzimy zawsze 26 maja, choć w innych krajach wygląda to zupełnie inaczej. Niemieckie mamy świętują w drugą niedzielę maja, tak samo na Ukrainie. W Anglii obchodzi się je w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Francuskie matki swój dzień mają w ostatnią niedzielę maja, w Egipcie - już 21 marca, a w Indonezji - 22 grudnia.

Prezenty last minute na Dzień Matki. Co warto kupić?

W Dzień Matki najczęściej pociechy obdarowują swoje mamy drobnymi prezentami, takimi jak czekoladki czy kwiatki, a najmłodsi rysują i malują laurki. Jeśli jednak chcesz kupić coś naprawdę wyjątkowego, mamy dla Ciebie kilka propozycji. Sprawdź, z czego ucieszy się każda kobieta.

Pomysły na prezent na Dzień Matki znajdziesz w naszej galerii.

Awantura pod zdjęciem Rozenek-Majdan. Nie do wiary, czego czepiają się ludzie