Półroczny urlop
52 proc. Polaków twierdzi, że przydałaby się im 6-miesięczna przerwa od pracy - wynika z raportu Nationale-Nederlanden „Długie jutro”. Pod tym względem Polska znalazła się na piątym miejscu (razem z Holandią). Z półrocznego urlopu najchętniej skorzystaliby pracownicy z Hiszpanii (57 proc.) i Rumunii (56 proc.). Z kolei najmniejszy odsetek osób potrzebujących takiej przerwy odnotowano wśród Czechów (nieco ponad jedna piąta ankietowanych).
Autorzy badania zapytali też Polaków, do czego przydałby im się półroczny urlop. Oto jakie usłyszeli odpowiedzi:
- aby naładować baterie – 67 provc.
- aby spędzić czas z bliskimi – 39 proc
- aby odkrywać świat – 35 proc.
- aby wypróbować, zrobić coś innego – 26 proc.
- aby poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności – 21 proc.
- aby opiekować się członkami rodziny – 15 proc.
- aby założyć własną firmę – 10 proc.
- aby zostać wolontariuszem – 5 proc
- nie ma pomysłu – 2 proc.
- inne – 2 proc.
Polecany artykuł:
Ryzyko wypalenia zawodowego
Blisko jedna trzecia ankietowanych przyznała, że pracuje powyżej 40 godzin tygodniowo, co oznacza, że narażają się na ryzyko wypalenia zawodowego. Z drugiej strony prawie jedna piąta przeznacza na pracę mniej niż 30 godzin tygodniowo.
Z badania wynika też, że prawie 70 proc. Polaków podkreśla wagę rozwoju kariery skoncentrowanego na awansie i wyższych dochodach. Jednocześnie dwie trzecie badanych podkreśla potrzebę elastyczności, która umożliwiłaby równoważenie obowiązków prywatnych i zawodowych. Równocześnie 48 proc. badanych jest przekonanych, że pracodawca odpowiednio inwestuje w ich przyszłość.
- Pracownicy coraz śmielej wyrażają oczekiwania wobec swoich pracodawców, oczekując wsparcia w planowaniu kariery – podkreśla Anna Kwiatkowska z Nationale-Nederlanden. - Nasz raport wskazuje, że za potrzebami pracowników idzie równocześnie troska o ich zdrowie psychiczne. (...) Dlatego pracodawcy coraz częściej decydują się na wprowadzenie elastycznego czasu pracy, hybrydowego modelu czy dodatku do ubezpieczeń grupowych, zapewniającego opiekę psychologiczną i psychiatryczną.