Pracujesz w tych godzinach? Należy ci się dodatek do wynagrodzenia

i

Autor: pixabay

Praca

Pracujesz w tych godzinach? Możesz dostać dodatek do wynagrodzenia!

2024-04-26 15:06

Wcale nie trzeba spędzać całej nocy w pracy, żeby otrzymać specjalny dodatek za pracę nocną. Od stycznia wzrosła wysokość tego dodatku. Niektórzy będą mogli liczyć na pensję wyższą o 848 złotych.

Pracujesz w tych godzinach? Należy ci się dodatek do wynagrodzenia

Od stycznia 2024 roku wzrosło minimalne wynagrodzenie za pracę, a wraz z nim dodatki do pensji. Jednym z najczęściej wypłacanych jest dodatek za pracę nocną. Wbrew powszechnym opiniom, wcale nie trzeba pracować na nocną zmianę, żeby móc liczyć na wyższe wynagrodzenie. Na dodatek może liczyć każdy pracownik, który wykonuje swoje obowiązki w niestandardowych godzinach, czyli od 21:00 do 7:00. Oznacza to, że pracując do późnych godzin wieczornych, lub zaczynając pracę wcześnie rano, także możemy liczyć na wyższą pensję. Każda godzina przepracowana między 21 a 7 wlicza się do pracy nocnej, za którą przysługuje specjalny dodatek, ale na wyższą pensję mogą jedynie liczyć osoby zatrudnione na etacie.

Ile wynosi dodatek za nocną pracę?

Dodatek za pracę nocną wynosi 20 proc. minimalnej stawki godzinowej. W styczniu 2024 roku płaca minimalna wzrosła do 4242 zł brutto, a wraz z nią dodatek za pracę nocną.

Dokładne wyliczenia na podstawie liczby dni pracujących w danym miesiącu przedstawia portal dziennik.pl. W okresie od stycznia do kwietnia minimalna stawka za godzinę pracy to 25,25 zł, a dodatek za pracą nocną 5,05 zł za godzinę. W maju i czerwcu stawka godzinowa wzrośnie do 25,51 zł, a dodatek do 5,30 zł. Przy założeniu, że pracownik ma tylko nocne zmiany, od stycznia 2024 r. może liczyć na 848,04 zł dodatkowego wynagrodzenia.

Oto 10 najlepszych krajów do życia dla kobiet. Polska za Zimbabwe i Białorusią

Praca zdalna dla rodziców - wchodzą w życie nowe przepisy | M jak Mama