miłość, dziecko, rodzic

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Love bombing oznacza intensywne okazywanie miłości dziecku i skupianie się wyłącznie na dziecku przez co najmniej 30 minut dziennie.

Pięć godzin przerwy dziennie na wychowywanie dziecka? Rewolucyjny pomysł na zmiany w Kodeksie pracy

2022-10-25 12:07

Szykuje się prawdziwa rewolucja w Kodeksie pracy, która nie do końca może spodobać się pracodawcom. O nowym pomyśle informuje portal prawo.pl. Chodzi o to, aby osoby wychowujące dziecko do lat 8, miały prawo do 5 godzin przerwy w ciągu dnia na jego wychowywanie. Co ważne, otrzymywałyby w tym czasie wynagrodzenie.

Nowelizacja w Kodeksie pracy. Wolne na wychowywanie dziecka

Pojawiła się nowelizacja prawa dotyczącego elastycznych godzin pracy, która związana jest z implementacją dwóch unijnych dyrektyw określających równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

I tak, rodzic wychowujący dziecko mógłby zyskać nawet do 5 godzin dziennie wolnego na jego wychowanie. Jak donosi portal Prawo.pl, opiekun będzie mógł złożyć stosowne podanie u pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed planowanym skorzystaniem z elastycznej organizacji pracy. Z kolei pracodawca w ciągu 7 dni od otrzymania wniosku będzie musiał poinformować pracownika o swojej decyzji.

Przerwa na opiekę nad dzieckiem byłaby płatna

Przerwa dla opiekunów ma pozwalać na rozdzielenie czasu pracy na dwie części. Oznacza to, że pracownik miałby się pojawiać w pracy rano, następnie przysługiwałaby mu w ciągu dnia kilkugodzinna przerwa, a następnie wracałby do pracy po południu.

Trzeba jednak podkreślić, że nawet za czas, który rodzic przebywałby z dzieckiem, pracodawca będzie miał obowiązek zapłacić. Zgodnie z przepisami, pracodawca będzie musiał płacić pracownikowi za wolne godziny w ciągu dnia połowę wynagrodzenia zasadniczego bez różnych dodatków.

Wolne na wychowywanie dzieci. Kary dla pracodawców za odmowę

Portal prawo.pl ocenił, że firmom naprawdę trudno będzie odmówić pracownikom tego typu próśb. Co istotne, za łamanie prawa i naruszenia w tym zakresie mają grozić wysokie kary. Wynieść mogą nawet 30 tysiące złotych.

Tańsza alternatywa dla marketów? Sprawdź, ile kosztują produkty na łódzkich rynkach