Nowe przepisy, które przyjął właśnie Parlament Europejski, sprawią, że banki oraz instytucje zajmujące się obrotem nieruchomościami będą musiały bardziej kontrolować swoich klientów. Wszelkie podejrzane działania będą musiały zostać zgłoszone właściwym organom państwowym państw członkowskich.
Zgodnie z nowymi regulacjami we Frankfurcie ma powstać Urząd ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu (AMLA), który będzie sprawować nadzór nad najbardziej ryzykownymi podmiotami finansowymi. Również organy państwowe uzyskają więcej uprawnień do analizowania i wykrywania przypadków prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, a także do zawieszania podejrzanych transakcji.
Nowe przepisy obejmą większą część kryptosektora. Wszyscy dostawcy usług kryptowalutowych będą musieli dochowywać należytej staranności w odniesieniu do klientów. To znaczy, że będą musieli weryfikować fakty o swoich klientach i zgłaszać jednostkom analityki finansowej wszelkie podejrzenia.
Zasady należytej staranności w odniesieniu do klienta i obowiązki sprawozdawcze będą dotyczyć także przedsiębiorców obracających towarami luksusowymi, takimi jak metale i kamienie szlachetne, jubilerów oraz złotników. Podmiotami zobowiązanymi staną się również firmy obracające luksusowymi samochodami, samolotami, jachtami oraz dobrami kultury (takimi jak dzieła sztuki).
Rozporządzenie uznaje, że wysokie ryzyko stanowi sektor piłki nożnej i rozszerza wykaz podmiotów zobowiązanych o zawodowe kluby piłkarskie i agentów piłkarskich. Jednak sektor ten i związane z nim ryzyko są bardzo zróżnicowane, dlatego państwa członkowskie będą mogły usunąć go z wykazu, jeśli ryzyko okaże się niskie.
Limity płatności gotówką w UE. Jest termin
Nowe regulacje wprowadzają także limity w płatnościach gotówkowych. W całej Unii Europejskiej limit ma wynieść 10 tys. euro. Wyjątkiem od tej reguły mają być płatności między osobami prywatnymi w kontekście nieprofesjonalnym.
Zaznaczono jednak, że kraje członkowskie będą mogły ustalać niższe limity na mocy swoich przepisów. Zakaz płatności gotówkowych powyżej tej kwoty ma wejść w życie w 2027 roku.
Przepisy muszą jeszcze zostać formalnie przyjęte przez Radę UE (państwa członkowskie), zanim zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE.
Limity płatności gotówkowych w Polsce. Co mówią przepisy?
Przypomnijmy, że w Polsce od 2024 roku miały zacząć obowiązywać nowe przepisy dotyczące płatności gotówkowych. Limit dla przedsiębiorców miał zostać obniżony z 15 do 8 tys. złotych, a dodatkowo miał zacząć obowiązywać limit dla konsumentów w wysokości 20 tys. złotych. Ostatecznie przepisy nie weszły w życie.
Oto najbardziej deficytowe zawody w Polsce. Wśród nich mundurowi