Pandemia to czas żniw dla "szczepionkowych oszustów"
- Docierają do nas różne sygnały że niektóre osoby próbują się pod nas podszywać, informując o tym że organizują szczepienia. Niektórzy nawet oferują sprzedaż szczepionki – mówi rzecznik łódzkiego pogotowia Adam Stępka. Rzecznik przypomina, że program szczepień jest dla wszystkich bezpłatny i nikt nie może kupić szczepionki komercyjnie poza kolejką.
Policja ostrzega przed oszustami metodą „na szczepionkę”
Na terenie kraju pojawiły się próby oszustw na zakup szczepionki na COVID19. Oszuści modyfikują znaną metodę wyłudzania pieniędzy „na wnuczka”, podając się za przedstawiciela służby zdrowia, bądź za członków rodziny i w ten sposób wyłudzają znaczne sumy pieniędzy. Wprowadzając w błąd usiłują doprowadzić osoby starsze do niekorzystnego rozporządzeniem ich mieniem.
- Przestępcy informują, że potrzebna jest pilna wpłata pieniędzy na leczenie bliskiej osoby, która znalazła się w szpitalu. Po przekazaniu gotówki okazuje się, że bliski nie był zarażony koronawirusem, a pieniądze przejęli nieznani sprawcy. Pomimo licznych apeli policjantów i akcji profilaktycznych mających na celu ostrzeżenie przed oszustami, nadal odnotowuje się przypadki przekazywania przestępcom przez starsze osoby swoich oszczędności. Zaniepokojeni ludzie, którzy obawiają się zarażenia koronawirusem mogą stać się łatwo ofiarą takich oszustw – mówi podkomisarz Aneta Sobieraj z KWP w Łodzi.
Oszuści dzwonią też do seniorów i proponują szczepienia w domu, lub dowiezienie ich do punktu szczepień. Policja podkreśla, że jeżeli pacjent potrzebuje szczepienia w domu, powinien skontaktować się ze swoim POZ.
- Wyjazdowe punkty szczepień są kierowane do pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień. To tzw. pacjenci leżący. Aby skorzystać z takiej formy wystarczy zadzwonić do swojej poradni POZ. Lekarze rodzinni lub pielęgniarki opieki długoterminowej najlepiej znają swoich pacjentów, dlatego najszybciej potwierdzą, że konkretna osoba z ich listy potrzebuje szczepienia w domu, ze względów zdrowotnych. Oznacza to, że na wizytę wyjazdowego punktu szczepień nie ma rejestracji przez internet lub telefonicznie, np. przez infolinię 989. Liczy się wyłącznie bezpośredni kontakt z własną poradnią POZ lub pielęgniarką opieki długoterminowej – mówi podkomisarz.
Na terenie województwa łódzkiego pojawiają się także przypadki telefonów od osób oferujących odpłatny transport na szczepienia do punktów szczepień.
Polecany artykuł:
- Zgodnie z poleceniem Wojewody Łódzkiego wszystkie gminy zostały zobowiązane do zapewnienia bezpłatnego transportu osobom do tego uprawnionym. Jeśli senior nie prosił o zaszczepienie u siebie w domu albo pomoc w transporcie do punktu szczepień, a odbiera telefon z taką propozycją, ostrzegamy - to oszustwo – mówi Aneta Sobieraj.
Na stronie lodzka.policja.gov.pl czytamy:
- zachowaj szczególną ostrożność w kontaktach z obcymi, którzy mogą podawać się np. za „policjanta”, „lekarza”, "żołnierza" lub „wnuczka”
- pamiętaj, że Policja nigdy nie będzie Cię prosiła o wypłatę pieniędzy z banku, przekazanie ich nieznanym osobom lub pozostawienie we wskazanym miejscu
- nie dokonuj zakupu szczepionek i produktów farmaceutycznych na własna rękę.
- POD ŻADNYM POZOREM NIE PRZEKAZUJ PIENIĘDZY! – skontaktuj się najpierw z rodziną i potwierdź, czy potrzebują pomocy finansowej! W przypadku próby wyłudzenia pieniędzy, otrzymania "oferty" odpłatnego transportu na szczepienie, bądź propozycji przyjazdu służb sanitarnych do pacjenta do domu należy natychmiast zadzwonić na policję pod numer alarmowy 112.
Adam Stępka z łódzkiego pogotowia podkreśla, że mobilne punkty szczepień to specjalnie oznakowane karetki, a wszyscy zaangażowani w szczepienia seniorów mają identyfikatory Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego. Niebawem ruszy specjalna akcja informacyjna ostrzegająca przed oszustami.