Wraz z początkiem 2025 roku zmieni się codzienne życie Polaków. Będzie to spowodowane zmianami związanymi z recyklingiem. Od 1 stycznia będzie obowiązywał system kaucyjny na wiele opakowań.
– System kaucyjny jest zupełnie nowym rozwiązaniem i konsument będzie musiał się przyzwyczaić, że będzie musiał wrócić do sklepu i oddać puszkę po wypitym napoju, aby otrzymać kaucję, którą wcześniej zapłacił […] Już od jakiegoś czasu prowadzimy selektywną zbiórkę opakowań, w domach segregujemy puszki i plastik, ale to nie wystarczy. Ta selektywna zbiórka nie zapewnia nam takiego poziomu zbiórki odpadów, jakiego byśmy oczekiwali. Nie jest też na tyle wygodna dla klienta i konsumenta. Dlatego przyszły rok przyniesie szereg zmian – mówi Łukasz Łyżwa, prezes SRS Group, którego cytuje portalsamorzadowy.pl.
System obejmie plastikowe butelki o pojemności do 3 litrów, szklane butelki o pojemności do 1,5 litra i puszki o pojemności do 1 litra.
To spora zmiana dla konsumentów. Oznacza zmianę przyzwyczajeń. Teraz po zakupieniu napoju będzie trzeba oddać opakowanie, aby otrzymać zwrot kaucji.
System kaucyjny. Co to oznacza dla sklepów
Okazuje się, że nie wszystkie sklepy będą musiały odbierać puste opakowania objęte kaucją. Duże sklepy, o wielkości powyżej 200 mkw., będą musiały przyjmować opakowania objęte kaucją i zwracać pieniądze. Natomiast, mniejsze sklepy mogą przystąpić do systemu, ale tylko jeśli właściciele sami wyrażą taką chęć.
Jak pisze portalsamorzadowy.pl, wysokość kaucji ma zostać określona w rozporządzeniu, a żeby ją odzyskać, nie trzeba będzie okazywać paragonu (nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego).
To rozwiązanie ma zwiększyć poziom selektywnej zbiórki i recyklingu surowców, co ma mieć bezpośredni wpływ na środowisko.