W czwartek (9 stycznia) Sejm przyjął ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Będzie to święto państwowe przypadające 14 lutego, czyli w rocznicę powołania AK. Za ustawą opowiedziało się 429 posłów, nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu. Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia
- W katalogu świąt państwowych znajduje się wiele dat upamiętniających wiele wydarzeń. Jednakże w tymże katalogu świąt narodowych zabrakło Armii Krajowej - najliczniejszej podziemnej struktury, walczącej w czasie II wojny światowej o wolność Polski - podkreślał poseł sprawozdawca projektu ustawy, Piotr Adamowicz (KO). - Dziś wypełniamy tę lukę (…). Będzie to także jakże ważne symboliczne upamiętnienie i zarazem złożenie hołdu kilkuset tysiącom Polek i Polaków, którzy w podziemnej armii w czasie II wojny światowej walczyli o niepodległość naszego kraju, a po jej zakończeniu byli prześladowani przez komunistyczne władze.
Wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska (KO) zaznaczyła, że poświęcenie żołnierzy Armii Krajowej „przypomina nam, że wolność, którą dzisiaj się cieszymy, nie jest dana raz na zawsze”.
- Ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej to nie tylko gest wobec przeszłości, ale także przesłanie do przyszłości – powiedziała Monika Wielichowska. - Przesłanie dla przyszłych pokoleń o pamięci, o szacunku dla naszych bohaterów. Pamięć ta musi być żywa i obecna zarówno w naszej edukacji, w naszej kulturze, ale przede wszystkim w naszych sercach, aby stanowiła fundament naszej wspólnej tożsamości.
Projekt preambuły ustawy brzmi:
„W hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Rosję Europie, armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości, a której żołnierze po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne zależne od Związku Sowieckiego”.